Exprezident Klaus doufá, že hlasování přinese Praze radikální změnu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý prezident Václav Klaus doufá, že komunální volby přinesou v Praze radikální změnu. Názor, že jsou současné volby referendem o vládě, považuje za dětinský. Zároveň ale označil za nesmyslné chování vlády, která se podle něj tváří, že se jí tyto volby netýkají. Klaus to řekl novinářům, když odevzdával v pražských Kobylisích svůj volební lístek.
„Já bych si hlavně přál, aby ty volby přinesly rozumné starosty a rozumná zastupitelstva, to je jejich hlavním cílem,“ poznamenal. Názor opozice, která nynější komunální a senátní volby označuje za referendum o vládě Petra Fialy (ODS), považuje za dětinský. „Ale zrovna tak je nesmyslné, laciné chování vlády, která říká: ‚Vlády se to vůbec netýká‘. Volby jsou přeci vždycky, ať jsou jakékoli volby, obřím průzkumem veřejného mínění,“ řekl Klaus.
Exprezident se domnívá, že kvůli řadě subjektů s „neprůhlednými“ názvy budou obě strany výsledek interpretovat jako své vítězství.
Jako Pražák by si velmi přál, aby komunální volby v hlavním městě přinesly radikální změnu. „Myslím si, že Praha je taková zabetonovaná, rigidní, neprůchodná, neprůjezdná,“ poznamenal. Zelení a Piráti podle něj do Prahy přináší své představy o světě. Myslí si, že by to tak být nemělo. „Praha by měla být pro Pražany. A abychom nemuseli trávit hodiny ve frontách aut a podobně, to bych si velmi přál,“ dodal.
V prvních hodinách přišla asi desetina voličů
V prvních dvou hodinách obecních a senátních voleb dnes přišla k urnám v průměru desetina voličů, tak jako v minulých letech. Místy byla ovšem účast až pětinová. Vyplývá to z vyjádření volebních komisařů, zástupců radnic a krajů. Volební komise zatím žádné vážnější problémy při hlasování nezaznamenaly.
Volební účast v hlavním městě se po 16:00 pohybovala okolo deseti procent. Nejvíce lidí podle oslovených radnic zatím k volebním urnám dorazilo na Jižním Městě, kdy Praha 11 hlásí účast asi 20 procent. Druhou nejvyšší účast zaznamenala Praha 6, a sice 12,75 procenta. V Praze 3 se dostavilo dosud 12 procent voličů podobně jako v Praze 2, Praze 4 a Praze 10. O něco nižší účast byla v Praze 5, 12 a 13. Desetiprocentní hranici účasti překročila ještě Praha 9 a radnice Praha 14 hlásila účast 9,58 procenta.
Ve středních Čechách se účast pohybuje většinou kolem deseti procent. V Kutné Hoře odvolilo téměř 12 procent voličů. Účast přes 11 procent je v Mladé Boleslavi, přes deset procent hlásí Kolín a v Rakovníku přišla v prvních dvou hodinách k urnám také téměř desetina voličů. V Berouně a Příbrami odevzdalo svůj hlas v obecních volbách devět procent voličů.
Po prvních zhruba 2,5 hodinách registrovaly volební komise na jihu Čech relativně silný zájem. „Lidé pravidelně chodí, prakticky pořád tu někdo z voličů je,“ uvedla zástupkyně volební komise v základní škole Štítného v Jindřichově Hradci. Podobně tomu bylo i na českobudějovickém gymnáziu Česká. „Účast zatím vypadá jako solidní. Ale pořád je ještě brzy a zatím jsme si nesčítali, kolik procent už odvolilo,“ řekla členka tamní komise.
„V Plzeňském kraji se pohybovala účast kolem deseti procent,“ řekl Jan Nový z krajského úřadu. Podle Johany Vydrové z karlovarského krajského úřadu byla účast mezi osmi až deseti procenty. Vyšší byla například v Chebu, naopak nižší v Karlových Varech. Průměrná volební účast za Ústecký kraj byla 10,4 procenta. V Liberci byl podle zjištění zatím zájem o volby menší než při loňských volbách do Sněmovny nebo předloňských volbách do krajského zastupitelstva.
Volební účast v Hradci Králové byla k 16:30 podle odhadů zástupců magistrátu 12,5 procenta. „Jde o průměrný zájem, očekáváme, že lidé začnou více chodit po 18:00,“ řekla mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková. Volební účast v Pardubickém kraji za první dvě hodiny byla mezi deseti a 20 procenty, na Vysočině mezi deseti a 11 procenty.
V Olomouci v okrsku nedaleko vlakového nádraží odevzdalo krátce po 16:00 hlas 12,1 procenta voličů, slabší účast je v okrscích v centru Olomouce. Dvě a půl hodiny po otevření volebních místností se účast voličů v Moravskoslezském kraji pohybovala okolo deseti až 12 procent. Ve Zlíně přišlo k 16:00 hlasovat 10,3 procenta, v Uherském Hradišti 10,5 procenta voličů. V největším vsetínském volebním okrsku v Rokytnici přišlo do 16:30 volit 11 procent oprávněných voličů, v nejmenším okrsku v Semetíně to bylo sedm procent, řekli zástupci oslovených radnic.