Babišovy pasti na sociální demokraty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Sociální demokraté pochodují do menšinové vlády Andreje Babiše opřené o toleranci komunistů. Vysílají je tam hlasy 58 procent straníků v referendu. K němu přišlo necelých 65 procent členů, což je zhruba skóre na úrovni účasti u parlamentních voleb. Premiér Andrej Babiš už ohlásil, že se v neděli sejde s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem. Dají dohromady seznam ministrů a ten poté odnese prezidentovi.
Sociálnědemokratičtí nominanti už jsou, na rozdíl od Babišových ministrů spravedlnosti nebo obrany, známí. Není mezi nimi bohužel jediná silná figura, která by dokázala Andreji Babišovi výrazně čelit a oponovat. Klíčový bude výkon stranického předsedy Jana Hamáčka v roli ministra vnitra. Právě tady je potřeba začít stavět bariéry proti evidentní snaze trestně stíhaného ministerského předsedy ovládnout represivní složky.
Hamáček vyfasuje hned dvě nastražené pasti. První na policejním prezidiu. Současný prezident Tomáš Tuhý se rozhodl přijmout „nabídku, která se neodmítá“. Chystá se stát velvyslancem na Slovensku. Zatím čeká na souhlas hostitelské země. Babiš si dosud netroufl sám dosadit jeho nástupce. O funkci si mu řekl jeho spřízněnec, bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta, toho času náměstek ředitele Celní správy. Babiš ho ale odmítl. Podle dostupných informací chce, aby se Tuhého nástupcem stal pardubický policejní ředitel Jan Švejdar. Hamáčkovy preference zatím nejsou známy. Jeho blízký spolupracovník a adept na ministra zahraničí Miroslav Poche ale tvrdí, že předseda ČSSD si od Babiše nenechá do nominací na vnitru mluvit.
Bez šéfa zůstává po rezignaci Milana Murína i důležitá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Výběrové řízení muselo být zrušeno kvůli nedostatku zájemců.
Nebezpečná past na sociální demokraty číhá v rozvědce, jež spadá pod ministra vnitra. Regulérní ředitel Jiří Šašek byl současným Babišovým ministrem vnitra postaven mimo službu, a to kvůli tomu, že vnitřní vyšetřovatelé rozvědky pod dozorem pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové prověřují podezření ze zpronevěření 700 milionů korun. A také to, jestli rozvědka nestojí za twitterovým účtem Julius Šuman, který zveřejňoval Andreji Babišovi nepříjemné důkazy o zneužití dotace na Čapím hnízdě a záznamy jeho rozhovorů. Podezření, že Úřad pro zahraniční styky a informace je Šuman, jako první a jediný ve veřejném prostoru vyslovil právě Babiš.
Trestní oznámení kvůli hospodaření i kvůli Šumanovi podal Radek Musílek. Dlouholetý pracovník rozvědky, jenž byl roky v úzkém kontaktu s Andrejem Babišem. Poté, co byl kvůli jeho trestním oznámením Šašek postaven mimo službu, Metnar právě Musílka pověřil řízením rozvědky. Babiš tak v této chvíli má v čele ÚZSI svého člověka. Pokud chce být Hamáček skutečně hrází před vlivem Andreje Babiše na silové složky a tajné služby, musí situaci v rozvědce v rekordně krátké době vyřešit. Přinejmenším pověřit řízením někoho jiného než Musílka.
To jsou dva body, na nichž se v prvních chvílích společného vládnutí bude dát měřit míra síly a submisivity sociálních demokratů.