Lockdowny mají mizivý vliv na počet úmrtí s covidem. Měly by se zrušit, ukázala studie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přísné omezení pohybu obyvatel v souvislosti s pandemií koronaviru nepomáhá snížit úmrtnost lidí s onemocněním covid-19. Účinnost lockdownů proti počtu úmrtí se pohybuje na úrovni zhruba 0,2 procenta, tvrdí vědci z Univerzity Johnse Hopkinse. Podle nich by tento nástroj měl tak být okamžitě zrušen, protože se míjí účinkem.
Vědci z prestižní americké Univerzity Johnse Hopkinse provedli takzvanou metaanalýzu řady jiných studií. Z jejich výzkumu vyplynulo, že lockdowny, které během pandemie koronaviru zavedly v podstatě všechny státy světa, nepomáhají snížit počty úmrtí s nemocí covid-19. Účinnost se pohybovala jen na úrovni 0,2 procenta
„Naše analýza ukázala, že lockdowny mají mizivou či dokonce žádnou účinnost jako nástroj pro ochranu veřejného zdraví, ale zanechávají za sebou obrovské ekonomické a sociální problém,“ uvedli vědci. „I proto tvrdíme, že metoda lockdownu nestojí na vědeckých základech jako nástroj pro ochranu lidí proti pandemii,“ dodali.
Vědci analyzovali mimo jiné účinnost uzávěr škol, podniků či nařízení o povinném nošení ochrany úst a nosu. „Zjistili jsme, že v podstatě nic nenaznačuje, že by lockdowny v Evropě a ve Spojených státech měly výrazný vliv na počet úmrtí v souvislosti s covidem-19,“ uvedli autoři studie.
Úplný zákaz vycházení má podle vědců jen o něco málo vyšší účinnost, tedy asi 2,9 procenta.
„Uzavření člověka v přísné domácí izolaci znamená, že nakazí své blízké mnohem větší virovou náloží, což může vést k násobně horšímu průběhu nemoci,“ uvedli vědci. Zakázat jakýkoliv pohyb kromě nejnutnějších pochůzek vede podle analytiků k tomu, že se lidé místo ve větraných prostorech s cirkulací vzduchu scházejí na mnohem nebezpečnějších, nevětraných místech, jako je třeba garáž.
Jedinou relativně účinnou součástí klasického lockdownu bylo podle studie uzavření barů, respektive podniků, které nejsou pro lidi životně důležité. V takových případech byla účinnost na snížení úmrtnosti asi 10,6 procenta.
Nicméně vědci zdůrazňují, že negativní důsledky lockdownů, jako je třeba zvýšení nezaměstnanosti nebo snížení kvality výuky, daleko přesahují výhody, které by takový nástroj měl poskytovat veřejnému zdraví. Tyto výhody jsou podle autorů studie v podstatě neexistující.
Server FoxNews připomíná, že od května 2020 do dubna 2021 bylo zaznamenáno více než sto tisíc případů předávkování drogami s následkem smrti, šlo o nárůst o 28,5 procenta. Rostla také míra případů domácího násilí. Asi 97 procent amerických učitelů v jiném výzkumu uvedlo, že zaznamenali negativní dopad uzavření škol na znalosti svých žáků.
„Náklady a negativní dopady pro společnost se musí srovnávat s výhodami, o nichž naše analýze dokázala, že jsou přinejlepším mizivé, spíše žádné,“ uvedli vědci. „Tyto jednoduché výpočty nás vedou k jasnému závěru: Lockdowny by měly být smeteny ze stolu jako pandemický nástroj,“ napsali vědci.
Prezident Joe Biden uvedl, že jeho administrativa se bude soustředit především na testování a očkování místo lockdownů, které poznamenaly především první vlnu pandemie v roce 2020.