Doktoři mohou ukončit život dítěte bez souhlasu rodičů, rozhodl britský soud
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britský Nejvyšší soud rozhodl, že lékaři mohou ukončit život těžce postiženého jedenáctiměsíčního chlapce Isaiaha Haastrupa i bez souhlasu jeho rodičů. Lékaři z londýnské nemocnice King‘s College Hospital tvrdili, že toto rozhodnutí je v zájmu dítěte, uvádí rozsudek. O případu informuje server CNN.
Chlapec neměl při narození slyšitelný srdeční rytmus ani dech a jeho tělu chyběla i svalová činnost, uvedl před soudem nezávislý odborník Andrew Whitelaw. „Je tak blízko smrti, jak je to jen možné při udržení srdeční činnosti po resuscitaci. V minulosti by byl prohlášen za mrtvě narozeného,“ řekl Whitehall.
Dítě se narodilo císařským řezem 18. února 2017 poté, co jeho matce Takeshe Thomasové praskla děloha. Rodiče proti radám lékařů ukončit život těžce postiženého dítěte od začátku protestovali a upozorňovali na to, že jeví viditelné známky života. Zatím není jisté, jestli budou podnikat nějaké kroky proti rozhodnutí soudu.
Případ se podobá situaci Brita Charlieho Garda, který zemřel v červenci 2017 po dlouhé soudní bitvě. Jeho rodiče chtěli zdravotní stav dítěte řešit experimentální léčbou v USA, ale britští lékaři argumentovali, že to není v jeho zájmu.