Volby vyhrál Matovič a končí Ficovu éru. Kiska těsně prošel, strana Čaputové nikoli
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které v sobotním hlasování získalo čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z výsledků sobotního hlasování, jak je zveřejnil statistický úřad po sečtení hlasů z více než 99,91 procent volebních místností. Z parlamentu vypadly tradiční polistopadové strany jako KDH, SNS a maďarská koalice. Neuspělo ani koaliční uskupení prezidenty Zuzany Čaputové.
Vítězné OLaNO s přízní 25 procent voličů odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která dlouhodobě dominovala slovenské politice. V sobotu ale získala jen 18,3 procenta hlasů, což je nejslabší výsledek čtyřnásobného vítěze slovenských voleb.
Na třetí příčce je podle těchto předběžných údajů opoziční strana Jsme rodina s přízní 8,24 procenta voličů předstihla krajně nacionální stranu Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) s podporou 7,98 procent voličů; to prakticky odpovídá překvapivému výsledku LSNS z roku 2016. I tak je ale podle počtu křesel spolu se Jsme rodina třetí nejsilnějším subjektem v parlamentu.
Do sněmovny se dostala také opoziční strana Svoboda a solidarita Richarda Sulíka (6,2 procenta voličů), jakož i nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky (5,76 procenta).
Překvapivě - oproti průzkumům i povolebním odhadům - těsně pod volebním prahem zůstává koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Práh je u koalic sedmiprocentní, PS/Spolu má 6,94 procenta.
Do parlamentu se nedostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s podporou 4,65 procenta voličů, ani Slovenská národní strana.
Již odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina. To potvrzují i výsledky voleb. Odstoupení již ohlásil jeden z předáků maďarské menšiny Béla Bugár, jehož strana Most-Híd dosud patřila ke koaličním partnerům Směru-SD. Rezignaci avizoval i předseda KDH Alojz Hlina.
Nejvíce preferenčních hlasů získal Igor Matovič (skoro 480 000), kterého následuje premiér Peter Pellegrini, a to s výrazným náskokem na předsedu Směru-SD Roberta Fica na třetí příčce.
Český premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman dnes ráno pogratulovali Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) k vítězství v sobotních slovenských parlamentních volbách. Babiš na sociálních sítích uvedl, že Česko má se Slovenskem vynikající vztahy a těší se na bilaterální spolupráci, spolupráci v rámci visegrádské skupiny (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) i v Evropské unii. Zeman popřál Slovensku brzké sestavení akceschopné vlády.
Babiš na twitteru napsal, že Matovič a jeho hnutí měli skvělou předvolební kampaň, díky níž dokázali získat obrovskou důvěru lidí. "Se Slovenskem máme vynikající vztahy a já se moc těším na spolupráci bilaterálně, ve V4 i v EU," uvedl předseda české vlády.
Mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident Zeman gratuluje vítězi voleb a přeje brzké sestavení akceschopné vlády. "Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi ČR a SR a také úzká spolupráce v rámci V4. Oceňuje, že navzdory předpokladům ve volbách neuspěli extremisté," napsal mluvčí Hradu na twitteru.