Komentář Daniela Kaisera

Babiš socialistům ukazuje, že jsou mu ukradení

Komentář Daniela Kaisera
Babiš socialistům ukazuje, že jsou mu ukradení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Často se píše o hlasovací koalici ANO–KSČM–SPD a členství v ní není považováno za nic lichotivého. Včera jsme ji viděli zafungovat hned dvakrát. Za prvé při zamítnutí veta Senátu, jemuž se nelíbil další, menší krok v prolamování (už tak nalomeného) bankovního tajemství. Tady se ke koalici temných sil přidali ještě Piráti, asi abychom nezapomněli, že k ní mají v některých ohledech mentálně blíž než k tradičním, trapně starodemokratickým stranám. 

Druhý případ byl neúspěšný pokus opozice zablokovat novelu služebního zákona, jíž si Babišova vláda chce rozvázat ruce vůči státním úředníkům, zrychluje výběrové řízení ve státní správě a v některých případech otevírá státní správu lidem zvenčí. Věcně tu má pravdu Andrej Babiš, který byl už od přijetí zákona 2014 jeho koalicí s ČSSD z rigidní normy nešťastný.

Každý zákon se přijímá v nějakém kontextu, dnes je bohužel tím kontextem, před nímž nelze uniknout, plošné ovládnutí státu Babišem. Autonomní postavení úředníků by teď mělo větší hodnotu než v normálních dobách, které byly před Babišem a zase snad budou po něm. Z politického hlediska je potřeba zaznamenat, že rozvázat ruce této vládě v demisi pomohla opět nesystémová „opozice“, tedy ANO a KSČM. Sociální demokraté byli v čele obránců služebního zákona, ale jejich nastávající premiér se s nimi nebavil.

A zatímco ve středu by se fungování temné koalice ještě dalo vysvětlit růzností názorů a pozoruhodný je jen nedostatek taktu, v úterý, kdy ANO, SPD a KSČM zamítly sněmovní rozpravu k prezidentu Zemanovi a novičoku, si žádá vysvětlení hlubší. Téma novičok a reakce na Zemana jsou sice ukázkou naprostého zaplevelení politiky náhražkovými hloupostmi a demokratické strany by udělaly líp, kdyby prezidenta grilovaly na něčem důležitějším.

Ale je to jejich nešťastně použité právo. 

Tady projevili iniciativu Miroslav Kalousek a sociální demokrat Lubomír Zaorálek, který předtím kvůli novičoku a Zemanovi aktivoval zahraniční výbor sněmovny. O zařazení bodu „novičok“ na program pléna sněmovny se rozhodlo v organizačním výboru. Pak ANO ze zpráv zjistilo, že komunisté mají výhrady, a svou klíčovou podporu během úterý stáhlo – aniž by svým nastávajícím z ČSSD dalo jakkoliv vědět.

Jsou to detaily případů, jejichž podstatu si bude pamatovat málokdo za týden, za měsíc už asi nikdo. Důležitá tady a teď je až okázalá bezohlednost silnějšího ženicha vůči slabší nevěstě. V ČSSD, byť spíše v nižších než v  těch úplně nejvyšších patrech, je přitom nechuť složit vládu s ANO už dnes nezanedbatelná. Začíná vnitrostranické referendum, které poběží minimálně tři týdny. Proč premiér dává najevo, že mu je celkem jedno, jak to referendum dopadne, že vládne už teď a stejným stylem bude vládnout za asistence ČSSD, anebo bez ní? Je to předobraz věcí příštích. Asi aby sociální demokraté jednou nemohli tvrdit, že nebyli varováni.

24. května 2018