„Odporný český krok, který Čína nemůže tolerovat,“ vzkazuje Peking Vystrčilovi do letadla
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Návštěva Tchaj-wanu českou delegací ublíží čínsko-českým vztahům i zájmům České republiky jako takové, cituje v sobotu čínský web Global Times výzkumníka Lü Cchun-čchenga z pekingského Institutu tchajwanských studií Čínské akademie sociálních věd (CASS). Dodává, že „tak odporný krok z české strany nemůže Čína tolerovat“. Výhrůžka Pekingu přichází v hodinách, kdy předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) za doprovodu početné delegace odlétá na Tchaj-wan. Ten těsně před odletem označil informace čínského deníku za „hloupost“.
Vystrčil bude jedním z nejvýše postavených politiků, kteří Tchaj-wan v moderní historii navštívili. Na ostrovním státě ho čeká přijetí na nejvyšší úrovni. Setká se s ním tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, premiér Su Čen-čchang i jeho parlamentní protějšek Jou Si-kchun. Jednat bude i s několika ministry včetně ministra zahraničních věcí Josepha Wua. Řekl, že cílem cesty na Tchaj-wan je prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo nepřeje.
Česká návštěva Tcha-wanu je nicméně velkým trnem v oku pevninské Číny. Lü Cchun-čcheng z Čínské akademie sociálních věd v ní vidí snahu USA podněcovat protičínské nálady v České republice, a tvrdí, že by Čína mohla podniknout odvetné kroky za vměšování se do záležitostí čínské suverenity.
Předseda Senátu @Vystrcil_Milos odlétá v doprovodu devadesátičlenné delegace na Taiwan. Doprovází ho senátoři: @ruzickavsenatu, @PavelFischer, @KantorLumir, @petr_silar, @Lem_Aschenbrenn, @golan_tomas a Pavel Štohl👉https://t.co/1Lp936cffm. pic.twitter.com/ZRWucfeg3R
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) August 29, 2020
„Čína nemůže tolerovat takový odporný čin českých politiků, který porušuje klíčové zájmy Číny,“ řekl badatel z CASS, která je předním poradním orgánem čínské vlády. „Pevninská Čína je pro Českou republiku mnohem důležitější než ostrov Tchaj-wan.“
Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je ale Česká republika pro tchajwanskou ekonomiku podle analytiků dvakrát důležitějším obchodním partnerem než pro ekonomiku čínskou. Stav přímých čínských investic v českém zpracovatelském průmyslu činil ke konci roku 2017 zhruba 410 milionů korun, Tchaj-wan v Česku k tomuto období investoval 5,7 miliardy korun, tedy zhruba 14krát více. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě pouze Jižní Korea a Japonsko.
„Čína by měla provést odvetné kroky“
„Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) tajně jedná se zahraničními protičínskými silami jen pro svůj krátkodobý politický prospěch. DPP se zmocnila všech obyvatel ostrova, dovedla je do slepé uličky ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘ a vystavuje je nebezpečí vojenského konfliktu,“ řekl Lü k tchajwanské vládní straně, která si podle něj ponese všechny následky.
V článku je také zmíněno, že se proti Vystrčilově cestě postavili někteří čeští politici, jako byl prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš (ANO), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) či jeho stranický kolega a ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Vzhledem ke složitosti českého politického prostředí by měla Čína provést odvetné kroky právě proti protičínským politikům v České republice, aby se zabránilo zásadnímu poškození vztahů mezi Čínou a Českou republikou,“ myslí si Lü Cchun-čcheng.
„Považuji to za hloupost,“ řekl v sobotu krátce před odletem k informacím Global Times Vystrčil.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien již dříve dodal, že se Čína důsledně staví proti oficiálním stykům mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které mají diplomatické vztahy s Čínou. „Chci také zdůraznit, že obnovení a sjednocení čínského národa je nezastavitelný trend. Kdokoli, kdo se pokouší tomuto trendu vzdorovat a dělit Čínu, je odsouzený k neúspěchu,“ uvedl v polovině srpna.
Cestu plánoval před svou smrtí bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Prezidentka Cchaj mu za to udělí vysoké státní vyznamenání. Původně ho měla převzít vdova Věra Kuberová, na doporučení lékařů ale nakonec na Tchaj-wan necestuje. Ocenění obdrží i Vystrčil, dostane medaili za parlamentní demokracii.