Kresby sester Válových, Zapomenutá pražská zákoutí, Vězení bez oken
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kresby sester Válových
V industriální budově Uhelného Mlýna v Libčicích proběhne vernisáž dlouho připravovaného výstavního projektu kreseb sester Jitky a Květy Válových. Výstava potrvá po celé léto. Sledujte vždy aktuální otevírací dobu a termíny komentovaných prohlídek na webu a sociálních sítích. Otevírací doba je totiž pohyblivá.
Válovy – Z domácího archivu, Uhelný Mlýn, Libčice, vernisáž: 30. 5. 2020.
Výstava jubilanta Saudka
Malostranská beseda připravila ojedinělou výstavu světoznámého fotografa Jana Saudka k jeho 85. narozeninám. Půjde o unikátní výstavu 85 fotografií z průběhu celé Saudkovy umělecké kariéry, výstava bude doplněna i korespondencí a poznámkami z knih jubilanta, které budou v průběhu výstavy pokřtěny.
Jan Saudek „85“ život, Galerie Malostranská beseda, Praha, do 30. 6. 2020.
Zapomenutá pražská zákoutí
Využijte dobu, kdy Praha není přeplněná turisty, a pojďte se projít zapomenutými zákoutími Starého Města, připomenout si každodenní život. Co se změnilo za posledních 100 let, jak trávili lidé volný čas, kam zašli na pivo, kde bývaly vyhlášené kavárny, kde se dařilo prostituci? Kapacita procházky je omezená, rezervace nutná.
Staroměstské průchody a tajné zkratky, Obecní dům, Praha, 3. 6. v 18.00.
Svátek všech zahrad
Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikl ve Velké Británii. Projekt se stal tradičním po celé Evropě, již loni byl Víkend otevřených zahrad prezentován v rámci celoevropské akce Na viděnou v zahradách, zaštítěné francouzským ministerstvem kultury. Tématem letošního ročníku je „předávání znalostí“.
Víkend otevřených zahrad, nejčastěji 6.–7. 6., celá ČR.
Oceněné básně pro děti
Zlatou stuhu 2020 získala sbírka básní Petra Borkovce Každá věc má něco společného se štěstím (byla nominována i na Magnesii Literu). Při jejím čtení se člověk někdy baví, jindy zalyká nostalgií a občas jej i zamrazí. Velmi vhodně verše doplňují „staromódní“, jakoby fotografické ilustrace Martina Krkoška.
Petr Borkovec: Každá věc má něco společného se štěstím, Běžíliška 2019, 48 str.
Vězení bez oken
Čtrnáct let ji drží zamčenou v chatě bez oken. V tomto vězení mu porodila dvě děti. Všední den rodiny probíhá podle přesného plánu. Večer zpívá svým dětem písničky na dobrou noc, ve dne je vyučuje. Otec se stará o svou rodinu, chrání ji před světem tam venku. A nikdo mu nemůže jeho ženu a děti vzít, protože nikdo netuší, kde jsou…
Romy Hausmannová: Milé dítě, Kalibr 2020, 304 str.
Román z Osvětimi
Čekala je těžká volba: buď budou žít jako řadové osvětimské vězeňkyně, nebo výměnou za snesitelnější podmínky začnou pracovat v táborovém nevěstinci. Eliza volí druhou možnost. Když se po konci války její vzpomínky dostanou k matce bývalého důstojníka SS, s hrůzou zjišťuje, co vše musely ženy podstupovat.
Dominik W. Rettinger: Elizino tajemství: Osvětim – Placená láska, XYZ 2020, 320 str.
Kapitán Exner na scéně
Spolu s kapitánem Exnerem se vrátíme do Československa počátku šedesátých let minulého století, kdy v obchodech chybí líh a v kinech je k vidění Formanův Černý Petr. Poslechněte si desetidílnou retrodetektivku, která se odehrává v prostředí archeologických vykopávek. Kdo najde vraha, najde možná i poklad.
Václav Erben: Poklad byzantského kupce, Radioservis 2020, 4 hod. 35 min.