Zahraniční mise

Šlechtová vládě předloží návrh na vyslání vojáků do dvou misí

Zahraniční mise
Šlechtová vládě předloží návrh na vyslání vojáků do dvou misí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nadcházející ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) vládě předloží návrh na vyslání českých vojáků do dvou zahraničních misí. Pro jejich podporu bude hnutí, které plánuje sestavit menšinovou vládu, shánět podporu napříč politickým spektrem. Šlechtová to v pondělí řekla novinářům. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj ve funkci nahradí Martina Stropnického (ANO), který má vést diplomacii. Stropnický vidí jako priority ve spojení s Evropskou unií. Na ministerstvu zahraničí plánuje personální změny, rozloučit se chce s politickými nominanty z předchozího období.

Stropnický už dříve řekl, že by česká armáda mohla příští rok vyslat novou jednotku v síle 200 až 300 vojáků do Iráku. Zároveň by mohla navýšit své působení v Afghánistánu, kde nyní má kolem 250 vojáků. Nově by do země pod Hindúkušem mohlo odjet o několik desítek vojáků více. Šlechtová nechtěla jména zemí zatím sdělovat.

Poslední hlasování ve Sněmovně se nesla ve znamení spolupráce mezi ANO, SPD a KSČM. Komunisté i hnutí SPD Tomia Okamury ale odmítají mise NATO a požadují vystoupení z aliance. Protože vojenské mise musí schválit i Parlament, Šlechtová bude pro své návrhy muset sehnat podporu ostatních stran. Pravicové strany obecně mise podporují, zda ale budou hlasovat společně s ANO, je nyní otázka. Podle Šlechtové je vyslání do misí záležitostí celé České republiky jako celku, a ne samotných stran. Doufá v to, že mnoho stran proti misím nebude, protože je považuje za dobrou věc, která pomůže i protiimigrační politice.

Šlechtová řekla, že je zcela proti vystoupení z NATO a Evropské unie, nesouhlasí ani s pořádáním referend o vystoupení.

Zastáncem členství v obou strukturách je i nastávající šéf české diplomacie Stropnický. Poznamenal, že priority ministerstva zahraničí mají být spojené s EU. Zmínil strategickou spolupráci s Německem, Francií a měla by se také podle něj udělat analýza, proč došlo k brexitu. Novinářům také řekl, že chce jinak a účinněji koncipovat ekonomickou diplomacii. Bude to jedna z prvních věcí, kterou chce ve spolupráci s ministrem průmyslu řešit.

Podotkl, že má na ministerstvu zahraničí řadu dobrých známých. „Přiznávám, že jsou tam nějaké politické nominace z toho minulého období, s těmi lidmi se nějak civilizovaně rozloučím a žádné politické nominace v tomto smyslu nechystám,“ řekl.

,

4. prosince 2017