Ukrajina se měla vzdát Krymu a NATO. Putin ji teď získá celou, prohlásil Trump
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina se měla vzdát Krymu a odmítnout připojení k Severoatlantické alianci (NATO), prohlásil bývalý americký prezident Donald Trump, který věří, že šéf Kremlu Vladimir Putin původně ani neměl v úmyslu sousední zemi napadnout. Trump to řekl během podcastu The Clay Travis & Buck Sexton Show. Zopakoval své přesvědčení, že „za něho by se to nestalo“, a že Putin nakonec dostane celou Ukrajinu.
„Se mnou by to Putin neudělal. Neudělal by to. Měli s ním minimálně uzavřít dohodu,“ prohlásil Trump o krizi mezi Moskvou a Kyjevem, která na konci února vyústila v ruskou invazi na Ukrajinu. Trump také reagoval na fotografie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s jeho ženou Olenou pro magazín Vogue, které byly pořízeny v době, kdy se země zmítá ve válce. Podle bývalého prezidenta „to asi nebyl nejlepší nápad“, píše web Newsweek.
Podle Trumpa se Ukrajina mohla vyhnout válce, kdyby se podvolila požadavkům Moskvy. „Mohli se vzdát Krymu. Mohli říct, dobře, nepřidáme se do NATO, a měli by svoji zemi pro sebe, protože věřím, že Putin se dohodnout chtěl,“ řekl Trump.
„Teď si ale nemyslím, že by Putin chtěl dohodu. Myslím si, že teď je těžší se s ním dohodnout. Vždyť celou zemi vyhazuje do povětří. Tím chci říct, že celou zemi dostane. A je to velmi, velmi smutné se dívat, co se s Ukrajinou stalo. Velmi, velmi smutné,“ dodal Trump s tím, že Putin podle něj původně ani válčit s Ukrajinou nechtěl, ale teď, když začal, tak bude chtít dostat celou zemi.
Rusko letos 24. února vojensky napadlo sousední Ukrajinu, jejíž části nyní okupuje, ukrajinský Krym protiprávně anektovalo už v roce 2014 po referendu, které nebylo mezinárodně uznané. Rusko přitom Ukrajině garantovalo územní celistvost v roce 1994 v takzvaném Budapešťském memorandu společně s USA a Británií.