komentář

Premiér je zralý na vazbu

komentář
Premiér je zralý na vazbu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

V 11. minutě 50. sekundě reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, kterou včera odvysílal Seznam.cz, přichází moment,  který má potenciál dříve či později zničit politickou kariéru Andreje Babiše. Ve švýcarském bytě, kde přebývají bývalá manželka českého premiéra a jeho první syn, se v tu chvíli otevírají pokojové dveře a do předsíně, na skrytou kameru vychází nic netušící Andrej junior. Mladý muž je evidentně buď pod vlivem duševní nemoci nebo silných léků, takže by byla chyba všechno, co tak důvěřivě vypráví dvojici neznámých návštěvníků z Prahy, brát za bernou minci. Nicméně podezření, že byl před vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo zavlečen z České republiky někam do ciziny (podle reportáže na Krym a posléze přes Slovensko do Švýcarska), je vážné a to hned  dvěma směry. 

Může být nepříjemné policii a státním zástupcům, kteří o únosu juniora měli zprávu - patrně email od samotného Babiše mladšího - ale vyšetřování odložili. Jak je možné, že člověka, kvůli němuž stojí trestní stíhání premiéra, nebyli naši orgánové schopni dva roky najít, aby ho potom našla dvojice byť zkušených reportérů? Anebo je to spíš tak, že někdo od policie Slonkové a Kubíkovi dal tip, že tedy u policie o pobytu AB mladšího věděla a práci vyoutsorcovala k lidem, jimž nehrozí zastavení kariérního postupu?

Druhý, pro koho je to po odvysílání reportáže vážné, je premiér. Zní to v tuto chvíli radikálně až nepříčetně, ale státní zástupce se bude muset zamyslet, jestli Babiš starší není zralý na koluzní vazbu. Ačkoliv spindoktoři z Agrofertu se budou snažit všechnu vinu svalit na údajného únosce, Rusa Petra Protopopova respektive jeho českou manželku Ditu (psychiatrička; autorka lékařské zprávy, že Babiš mladší není schopen výslechu na policii), stopy vedou do Agrofertu a reportáž to dokazuje. Protopopová, zastupitelka ANO na Praze 8, v Babišově éře pracovala na ministerstvu financí. Dost důvodů myslet si, že u nich stopy nekončí.

Koluzní vazba se používá proti někomu, kdo svým chováním vzbuzuje obavu, že bude působit na spoluobviněné nebo na dosud nevyslechnuté svědky, aby nevypovídali. Že by se státnímu zástupci, který by nařídil koluzní vazbu, nikdo nemohl divit, to je  přece podstatou sdělení reportáže Seznamu. Babiš se ocitl v podezření, že uklízí do ciziny potenciálního svědka proti sobě, nota bene vlastní dítě. Je tím pádem podezřelý hned z několika trestných činů: vydírání, omezování osobní svobody, zahlazování stop trestné činnosti. Horní sazba je v takovém případě až dvanáct roků.