Slibem nezarmoutíš. Na očkování 100 tisíc dávek denně nedošlo, zvládá se polovina
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládní cíl očkovat po Velikonocích 100 tisíc dávek denně je spíše zbožným přáním. Na takové tempo nestačí objem dodávek vakcín, které v dubnu dorazí do ČR – chybí jich statisíce až milion. Ze stejného důvodu se podle krajských koordinátorů neočkuje o víkendech. V současnosti se tak zvládá vyočkovat jen polovina vládního cíle. Vakcinaci navíc stále doprovází problémy, týkající se především distribuce do ordinací praktických lékařů. Někteří zájemci o očkování navíc stále čekají na svůj termín, zmatky způsobuje také otvírání registrací dalších rizikových skupin, i když jiné jiné nejsou naočkované.
„Hlavní cíl je, abychom k 1. dubnu měli prázdné mrazáky, abychom mohli 6. dubna naběhnout na kapacitu 100 tisíc vakcín denně,” řekl v březnu premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelné videoshow, kterou publikuje na sociálních sítích. Realita byla nakonec jiná – 6. dubna se vyočkovalo něco přes 44 500 dávek. Rekordní číslo padlo o dva dny později, kdy bylo podáno téměř 64 650 dávek. Stále je to ale výrazně méně než původní vyhlídky předsedy vlády.
Problém není v kapacitách očkovacích center a ordinacích praktických lékařů, ale v nedostatku vakcín. Babiš v pátek při prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum řekl, že Česko mělo původně na duben přislíbeno 2,6 milionu vakcín, kvůli krácení dodávek a změnám v přerozdělení v rámci kvartálu jich ale bude jen 1,56 milionu. I z toho důvodu bude očkovací centrum v O2 universum otevřeno až na začátku května, tedy asi o měsíc později, než se předpokládalo. Očkování tam proto proběhlo spíše jako „zátěžový test“.
Celkem za duben očekává ministerstvo zdravotnictví 1 145 430 dávek vakcíny Comirnaty of výrobce Pfizer/BioNTech, 156 tisíc dávek od Moderny a 38 400 dávek preparátu Janssen od Johnson & Johnson. Do toho by mělo v pondělí dorazit 14 400 dávek vakcíny Vaxzevria od AstraZeneky s tím, že by další mohly následovat. Prozatím je tedy „jistých“ 1 354 230 dávek vakcín, byť i tam může dojít k výkyvům, a to oběma směry.
Dalších 42 tisíc osob denně dostane příští týden dávku vakcíny proti COVID-19. Do Česka dorazí 300 tisíc vakcín (286 tis. od Pfizer/BioNtech a 14 tisíc od AstraZeneca). Stále jednáme o zvýšení dodávek vakcín. Očkovací místa jsou připravena na vyšší kapacitu.
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 11, 2021
„Tyto dodávky se v čase mění, a to v závislosti na výrobní logistice, kterou není možné z naší strany ovlivnit. Samotné termíny pro očkování jsou poté v kompetenci očkovacích center a praktických lékařů,“ upřesnila pro redakci Echo24.cz odcházející mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová.
Nový šéf resortu Petr Arenberger si v čele úřadu klade za cíl zrychlit očkování, jako cíl vidí dokonce 140 tisíc vyočkovaných dávek denně. V neděli ale přibrzdil – následující týden vidí vakcinaci rychlostí 42 tisíc lidí denně. „A to díky tomu, že do do Česka dorazí 300 tisíc vakcín (286 tis. od Pfizer/BioNTech a 14 tisíc od AstraZeneca). Stále jednáme o zvýšení dodávek vakcín. Zázemí je totiž připraveno na vyšší kapacitu,“ napsal na Twitter. Celkově má ČR objednáno 27 milionů vakcín pro 14,5 milionu lidí.
Zmatky přetrvávají
Zdravotníci v Česku v sobotu aplikovali 27 979 dávek vakcíny proti covidu, nejvíc od prosincového začátku očkování o víkendovém dni. Celkově bylo vyočkováno přes dva miliony dávek, obě dostalo téměř 708 tisíc lidí, ukazují data ministerstva zdravotnictví. Téměř 77 procent dosud podaných vakcín je od společností Pfizer/BioNTech, necelých 13 procent od AstraZeneky a víc než deset procent od firmy Moderna. Na jednodávkový preparát od firmy Johnson & Johnson se stále čeká.
Přednostně nyní dostávají vakcínu hlavně lidé nad 70 let, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup. Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let. Těch je podle ministra Arenbergera asi 670 tisíc, někteří se ale už nahlásili k očkování kvůli tomu, že mají také chronické onemocnění. Ministr odhaduje, že se jich bude nyní hlásit kolem 400 tisíc. V pátek na tiskové konferenci řekl, že by do konce června mohlo být očkováno 58 procent dospělé populace.
Další očkovací centrum v Praze. O2 arena tentokrát. K čemu a proč? Vakcíny nejsou a praktici očkovat chtějí. A výrazně levněji. Na účtech pojišťoven koncem roku peníze nebudou. Proč plýtváme?
— Eicul (@eicul) April 9, 2021
Vakcinace v ČR se ale nadále potýká s komplikacemi. Praktičtí lékaři si stěžují, že se jim nedostává dost vakcín, aby naočkovali své nejrizikovější pacienty. Celé balení vakcíny AstraZeneca, které obsahuje 100 dávek, dostalo například ke čtvrtku 82 praktických lékařů z Vysočiny. Očkovat jich přitom chce 182.
Malé a nepravidelné dodávky vakcín do ordinací navíc působí zmatky. Pacienti, kteří se už u praktika registrovali, se odhlašují a čekají na vakcínu v očkovacím centru, informoval krajský šéf Sdružení praktických lékařů Tomáš Nosek. Například na Vysočině podle něho zbývalo k 8. dubnu naočkovat 2 865 lidí starších 80 let a 11 540 starších 70 let registrovaných v ordinacích praktických lékařů.
„Což je celkem 14 405 lidí ze skupin s nejvyšší prioritou. Současný nešťastný nepravidelný minimální závoz vakcín praktickým lékařům vede k tomu, že se pacienti mnohde přeregistrovávají ze zoufalství do center. A jsou i případy, kdy praktický lékař, který dostane vakcíny, je již proto nemůže naočkovat, a tito pacienti čekají na svou vakcínu dále, akorát pro změnu v očkovacím centru,“ uvedl Nosek.