U Trojského zámku se zřítila pěší lávka přes Vltavu. Čtyři zranění
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Při pádu lávky byli zraněni čtyři lidé. Dva zranění jsou ve vážném stavu, uvedli záchranáři na Twitteru. Šedesátiletý muž byl uveden do umělého spánku, třiašedesátiletá žena byla odvezena na jednotku intenzivní péče. Další dva zranění jsou muži ve věku 43 a 34 let. První má pohmožděná záda, druhý poraněné zápěstí a nohu.
Hasiči několik hodin prohledávali trosky. Do pátrání po případných dalších obětech zapojili potápěče, vrtulník, kynology i kanoisty z nedalekého oddílu. Aktuálně jsou pořád na místě minimálně tři jednotky pražských hasičů. S tím, že na místě ještě pracují kynologové, kteří prohledávají případně zraněné osoby v zřícené části nad chodníkem ze strany Císařského ostrova. Už jsme prohledali asi půl kilometrů obou břehů směrem k Trojskému zámku,“ řekl před šestnáctou hodinou Echo24.cz mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
V podvečer si oblast převzala policie. „Prošetřování události si převzali do své kompetence kriminalisté prvního policejního obvodu a krajského ředitelství. Ti na místě provedli důkladnou dokumentaci torza lávky i jejího okolí. Na místo se také následně dostavil statik, který konstatoval, že zbytky mostu jsou natolik narušeny, že kdykoli hrozí jejich zřícení,“ oznámil policejní mluvčí Tomáš Hulan.
Proto policisté budou trosky lávky hlídat. „Na obě strany zřícené lávky byly instalovány zábrany tak, aby se k jejím pozůstatkům nemohl nikdo dostat. Navíc na místě budou hlídkovat policisté a strážníci,“ sdělil Hulan.
Policie prosí veřejnost, aby k lávce nyní nechodila. „V tomto směru prosíme spoluobčany, aby zbytečně nepřicházeli na místo události. Pokud se ale rozhodnou přijít prosíme je, aby nevstupovali za zábrany a respektovali pokynů přítomných policistů a strážníků.“
Primátorka svolala mimořádné jednání
Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala kvůli pádu lávky na sobotní večer mimořádné jednání. Bude požadovat jednak co nejrychlejší prošetření sobotního neštěstí, jednak i detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě.
„Zjišťujeme, proč se to stalo. Lávka byla pravidelně kontrolována a podle toho, co bylo na papíru, měla být v pořádku, což očividně nebyla,“ uvedla primátorka. Jednání by mělo začít v 19:00 nejspíš na magistrátu. Účastnit by se ho měl kromě Krnáčové i náměstek Petr Dolínek, který má Technickou správu komunikací (TSK) v gesci, a statik.
Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL) na facebooku připomněl, že přes lávku tekla při povodních v roce 2002 voda. „Večer se uvidíme s magistrátními radními a budeme žádat přívoz jako náhradní dopravu a co nejrychlejší nahrazení novou, architektonickou soutěží vybranou lávkou,“ uvedl. Lávku využívali například lidé, kteří míří do pražské zoologické zahrady.
K zřícení lávky se vyjádřil i Ondřej Mirovský (Zelení), místostarosta Prahy 7, pod kterou částečně lávka spadá. „Dnešní pád Trojské lávky v Praze je smutným faktem a především doufám, že se zranění rychle uzdraví. Obratem žádám mimořádné jednání dozorčí rady za účasti pracovníků zodpovědných za mosty a lávky. Současně je nutné rychlé připravit zajištění náhradní dopravy na velmi vytížené spojnici uvnitř Prahy, proto je nutné ihned pro jarní sezónu připravit přívoz,“ sdělil Mirovský.
TSK prováděla v roce 2014 geodetické měření průhybů lávky. Přes provedení nutných prací v roce 2011 a dalších opatření tehdy odhadovala životnost lávky při běžném provozu na pět až sedm let. Pražští Piráti v sobotní v tiskové zprávě napsali, že TSK věděla o špatném stavu lávky už od roku 2009. Vyplývá to podle nich z materiálu, který loni v dubnu schvalovali pražští radní. Piráti tvrdí, že TSK péči o mosty dlouhodobě zanedbává.
Visutá lávka přes Vltavu, která sloužila výhradně pro pěší a cyklisty, spojovala pražskou čtvrť Troja s Císařským ostrovem od července 1984. Na jejím místě stál od roku 1976 provizorní pontonový most, který ovšem v létě 1981 strhla povodeň. Stavbu lávky projektoval profesor Jiří Stráský, jeden z nejvýznamnějších českých autorů mostních konstrukcí. Stavěna byla netradiční technologií, při níž mostovku tvořily panelové segmenty navlečené jako „korálky“ na silných ocelových lanech, konstrukce pak byla zavěšena na opěrné bloky na obou březích.