„Striktní náboženský učenec.“ Tak označil The Washington Post teroristu Bagdádího
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Významný americký deník The Washington Post přestřelil. Zabitého vůdce Islámského státu, abú Bakra Bagdádího, totiž na svém serveru v titulku článku označil za „striktního náboženského učence“. Toto označení ovšem vyvolalo obří vlnu nevole na sociálních sítích a deník tak schytává kritiku.
„Abú Bakr Bagdádí, striktní náboženský učenec v čele Islámského státu, zemřel ve věku 48 let,“ zní kritizovaný titulek deníku The Washington Post. Na sociálních sítích se na něj snesla kritiku kvůli tomu, že deník neoznačuje zabitého Bagdádího primárně coby lídra teroristické organizace, nýbrž jej prezentuje za „náboženského učence“.
Kritizovaná pasáž titulku byla později stažena a nyní v něm na místo „striktního náboženského učence“ stojí „extremistický lídr Islámského státu“. Představitelé deníku navíc uznali, že titulek nebyl vhodný. „Titulek takto nikdy neměl vyznívat a rychle jsme jej změnili,“ řekla médiím viceprezidenta The Washington Post pro komunikaci Kristine Coratti Kelly.
I přes krátkou dobu, kdy byl kritizovaný titulek zveřejněný, jej zachytili uživatelé sociálních sítích. Kritikou deníku nešetřil například bývalý tiskový mluvčí prezidenta USA Donalda Trumpa – Sean Spicer. „V noci byl při úspěšné operaci amerických vojáků zabit brutální terorista, který ohrožoval naši zemi a byl odpovědný za smrt amerických občanů a Washington Post popisuje Bagdádího jako „striktního náboženského učence,“ napsal na Twitteru Spicer.
Stop, read this & think about it: last night a ruthless, brutal terrorist who threatened our country & is responsible for the death of American citizens was killed in a successful operation by US military & @washingtonpost described #Albagdadi as an “austere religious scholar” pic.twitter.com/Mjptm0Fa3Z
— Sean Spicer (@seanspicer) October 27, 2019
Další lidé pak na sociálních sítích využili formu kritizovaného titulku na další jména. „Adolf Hitler, nadšenec do umění, aktivista za práva zvířat a talentovaný řečník, zemřel ve věku 56 let,“ zní jeden z nich. Další pak pro změnu charakterizuje amerického sériového vraha Teda Bundyho coby „pečlivého výzkumníka, charismatickou postavu a nadšence do fotografování Polaroidem“.
Adolf Hitler, dedicated art enthusiast, animal rights activist, and talented orator, dies at 56.#WaPoDeathNotices
— Lauren Chen (@TheLaurenChen) October 28, 2019
Islámský stát, v jehož čele Bagdádí byl, měl vrchol moci v roce 2014, kdy 29. června vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, zahynulo nejméně 80 000 lidí.
V Sýrii byl Islámský stát v říjnu 2017 vytlačen arabsko-kurdskou milicí z města Rakka, které dříve sloužilo jako hlavní bašta IS v Sýrii. Na posledním zbytku území, obci Baghúz na východě Sýrie, byl ale Islámský stát poražen až letos 23. března. V neděli pak americký prezident oznámil a popsal operaci americké armády, která zaútočila na místo v Sýrii, kde se Bagdádí ukrýval a během amerického útoku se v tunelu se svými třemi dětmi odpálil.