Po vraždě novináře prověří Brusel toky peněz na Slovensko
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po vraždě novináře Jána Kuciaka chce Evropská komise (EK) prověřit, jak se na Slovensku nakládá s evropskými dotacemi na zemědělství a zda nejsou zneužívány. V rozhovoru poskytnutém čtvrtečnímu vydání německého listu Die Welt to řekl eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger. O svobodě médií na Slovensku chce na příštím plenárním zasedání ve Štrasburku debatovat také Evropský parlament (EP). Podle slovenských médií může Kuciakova vražda souviset s jeho prací na případu údajného zapojení italské mafie do zneužívání peněz z evropských soudů na východním Slovensku.
„Podíváme se teď na ten případ důkladně,“ řekl Oettinger listu Die Welt. Německý eurokomisař považuje za možné, že evropské zemědělské dotace na Slovensku byly zneužity „ke kriminálním účelům“. „Za několik týdnů budeme mít jasno o finančních tocích a možném zneužití,“ dodal.
V rozhovoru s listem Die Welt Oettinger kritizoval také „přední politiky na Slovensku“, kteří se podle něj uchýlili ke „všeobecnému plísnění médií“. Zároveň ale zdůraznil, že má komise plnou důvěru ve slovenské úřady a jejich schopnost případ vraždy novináře a jeho snoubenky vyšetřit.
Případem vraždy slovenského novináře se hodlá zabývat rovněž Evropský parlament, který Kuciaka už na začátku středeční plenární schůze uctil minutou ticha. „Chceme, aby se případ zavražděného slovenského novináře dostal na pořad jednání Evropského parlamentu a abychom za dva týdny na plénu (ve Štrasburku) debatovali o svobodě médií na Slovensku,“ řekl listu Die Welt předseda zahraničního výboru EP David McAllister. Případ má podle něj celoevropský význam a debatou na plénu mu chtějí europoslanci „dodat pozornost, jakou si zaslouží“.
Slovenské úřady člen německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) McAllister vyzval, aby „čin vyšetřily a lidi, kteří ho mají na svědomí, pohnaly k zodpovědnosti“. Skutečnost, že v EU může být novinář zavražděn kvůli své práci, označil europoslanec za šokující.
Už ve středu řekl předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, že je nepřijatelné, aby bylo možné v této době v Evropě zabíjet novináře kvůli jejich práci. Zároveň upozornil, že nový nepřijatelný útok na svobodu médií přišel jen několik měsíců po tragické vraždě maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové.