„Agitku nedovolíme,“ slibuje VŠE. Na univerzitu míří první Babišův ministr
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Od čtvrtka startuje na Vysoké škole ekonomické v Praze předmět, ve kterém postupně vystoupí všichni ministři jednobarevné vlády v demisi včetně premiéra Andreje Babiše. Proti přednáškám ministrů i premiéra, kteří vládnou bez důvěry sněmovny, podepsalo petici téměř 500 lidí. Vedení fakulty, na jejíž půdě členové vlády vystoupí, ujišťuje, že žádnou politickou agitku nedovolí.
Zájem o absolvování předmětu zatím není veliký. „Do kurzu se zapsalo 33 studentů. Další se na přednášky chystají, aniž si kurz zapsali. Budou si vybírat dle zájmu o daný resort,“ uvedl pro deník Echo24 mluvčí Národohospodářské fakulty Daniel Váňa. Jako první bude ve čtvrtek na půdě fakulty přednášet ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). Premiér v demisi Babiš před studenty vystoupí 10. května. Přednášky jsou veřejné, přijít tedy může kdokoli.
Vedení fakulty považuje kurz za jedinečnou příležitost k setkání s tvůrci hospodářské politiky. Signatáři petice ale vystoupení členů vlády považují za ohrožení objektivity výuky. „Jestliže mají v kterémkoliv předmětu přednášet představitelé vlády sestavené jedinou politickou stranou, je namístě se domnívat, že bude během hodin prezentován pouze jeden názorový proud a že bez přítomnosti pohledu opozičních stran či nestranných odborníků může být výrazně ohrožena objektivita výuky,“ uvádí v petici. Pozvat ministry, aby hovořili o hospodářské politice není nic zvláštního, oponuje mluvčí Váňa. „Kdybychom učili jadernou fyziku, účast ministrů by byla zvláštní. Ale tady jde o obor hospodářské politiky. Tak koho jiného pozvat než ministry z praxe?“ dodal Váňa pro Echo24.
Proti petici se vedení fakulty nebývale ostře vymezilo. Dokument, v němž signatáři vyjádřili s kurzem nesouhlas, označilo za hysterickou reakci některých politických aktivistů, která připomíná „spisek kádrováka z dob Vasiľa Biľaka“. Autorům petice navíc vyčítá, že mají vlastní politické zájmy.
„Každý má ve svobodné společnosti právo na svůj názor. Neberu jim ho,“ uvedl pro Echo24 děkan fakulty Miroslav Ševčík směrem k signatářům petice. „Jejich neznalost a nevědomost ať posoudí jiní. Praktickou hospodářskou politiku dělají politici a studenti naši fakulty chtějí znát jejich názory. A nevím, proč by jim v tom měli bránit jiní političtí aktivisté,“ dodal Miroslav Ševčík. Jeho akademické působení provázelo několik kontroverzí. Například v roce 2014 jel pomocí neoprávněně použitého modrého majáčku na dálnici D5 v protisměru. O rok dříve jej Akademický senát VŠE vyzval, aby své akademické funkci přizpůsobil rétoriku a chování.
Odpůrci vládních přednášek se obávají politické agitky
Signatáři petice se ale v souvislosti s komunálními a krajskými volbami, které se konají na podzim, bojí politické agitky. „Před volbami na půdě VŠE nelze domlouvat diskuze s politiky, a to ani v případě, že je v rámci diskuze zaručena její vyváženost, tedy to, že v diskuzním panelu jsou zástupci dvou protichůdných názorů na dané téma. Letos na podzim se konají důležité volby, považujeme proto za nepřípustné, aby jen několik měsíců před nimi VŠE poskytla významný prostor jednomu konkrétnímu politickému proudu, zatímco jiné by takovou možnost nedostaly,“ píše se v petici.
Podle vedení fakulty žádná politická agitka nehrozí. „U přednášek vždy budou děkan nebo proděkani. V žádném případě nedovolí, aby to byla nějaká politická agitka,“ uvedl tiskový tajemník fakulty Váňa.