Francie ve varu

Francouzská vláda na půl roku ustoupila. Po demonstracích benzín zatím nezdraží

Francie ve varu
Francouzská vláda na půl roku ustoupila. Po demonstracích benzín zatím nezdraží

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Francouzská vláda prozatímně ustoupila z plánu na zvýšení daně z pohonných hmot, který v posledních dvou týdnech vyvolal po celé zemi rozsáhlé protesty hnutí takzvaných žlutých vest. Oznámil to v úterý premiér Édouard Philippe, který se rozhodl zavedení daně plánované na leden pozdržet o šest měsíců a navrhl i další opatření, která by měla napjatou situaci zklidnit. Protesty tvrdě zasáhly francouzskou ekonomiku, značný dopad mají na turismus.

Phillipe také oznámil, že na půl roku pozastaví i růst cen elektřiny a plynu. Předseda vlády zároveň vyzval k ukončení násilností a řekl, že spor o spotřební daň by neměl ohrožovat národní jednotu.

Protesty mají ekonomické dopady. Výrazný útlum v jejich důsledku zaznamenali například maloobchodníci, hotely či restaurace. Uvedl to v pondělí francouzský ministr financí Bruno Le Maire po setkání s podnikatelskými sdruženími. Značné jsou také materiální škody, především v Paříži. Například menší maloobchodníci podle během protestů utrpěli pokles tržeb o 20 až 40 procent a hotely zaznamenaly pokles rezervací o 15 až 25 procent.

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu i jako protesty proti rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Pohonné hmoty ve Francii zdražují od roku 2014, v lednu má daň z nafty dále stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta.

,

4. prosince 2018