Romský tábor v Letech

Výbor nechce vydat Roznera k trestnímu stíhání, policie ho žádá kvůli výrokům o Letech

Romský tábor v Letech
Výbor nechce vydat Roznera k trestnímu stíhání, policie ho žádá kvůli výrokům o Letech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Sněmovna možná nevydá poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání kvůli jeho výrokům o bývalém romském táboře v Letech u Písku. Mandátový a imunitní výbor ve středu vydání nedoporučil. Novinářům to po hlasování výboru řekla místopředsedkyně výboru Taťána Malá (ANO). Sněmovna by o vydání měla rozhodnout na nynější schůzi, předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) před zasedáním uvedl, že pravděpodobně příští středu. Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy.

Výbor přijal k věci doprovodné usnesení, že výrok nepovažuje za vhodný. Navrhla ho poslankyně Helena Válková (za ANO). Ne všichni s ním ale podle Grospiče souhlasili. „Někteří si mysleli, a mezi ně patřím i já, že v této věci nám nepřísluší takto do tohoto zasahovat. Že máme čistě rozhodovat o tom, oč nás žádají orgány činné v trestním řízení, to znamená, zda vydáme či nevydáme. Toto usnesení je nad rámec této žádosti a příslušelo by spíš tomu, pokud bychom vedli disciplinární řízení,“ řekl předseda výboru.

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň hlasoval pro vydání. „Mně trošku vadí slova o neexistujícím táboře. Z toho důvodu jsem nepodpořil názor imunitního výboru, aby nebyl vydán,“ řekl. Poslankyně ODS Miroslava Němcová většinové rozhodnutí respektuje, ani slovo nevhodné ale podle ní není dostačující. „Myslím, že to je výrok odsouzeníhodný, špatný a neměl by vůbec ve veřejném prostoru zaznít, nota bene od veřejného činitele,“ poznamenala.

Verdikt výboru kritizuje TOP 09. „Rozhodnutí mandátového a imunitního výboru mne samozřejmě netěší. Skoro to vypadá, že si v naší zemi už může každý říkat cokoli, aniž by za to nesl odpovědnost. Trvám na tom, že se pan poslanec Rozner svým výrokem dopustil trestného činu zpochybňování holokaustu a zlehčování zločinů nacismu. Měl by si to obhájit před trestními orgány, proto doufám, že sněmovna i přes nesouhlas výboru pana poslance Roznera nakonec vydá,“ uvedl v prohlášením zaslaném deníku Echo24 místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Podle místopředsedy výboru a poslance SPD Radka Rozvorala genocidu Rozner výroky nepopíral. „Chtěl pouze vyjádřit nesouhlas s tím, že bylo vynaloženo skoro tři čtvrtě miliardy na výkup vepřína v Letech ohledně nového památníku, který již na místě existuje,“ uvedl. Stát vepřín odkoupil od firmy Agpi za 450,8 milionu Kč. Vláda následně rozhodla o uvolnění 111 milionů korun na sanační a demoliční práce či na archeologický průzkum v areálu.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Sešlo se kvůli tomu hned několik trestních oznámení. Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí deklarovali, že budou proti vydání Roznera.

Výbor, který stejně jako v jiných případech jednal za zavřenými dveřmi, si na dnešek přizval pouze státní zástupkyni z Městského státního zastupitelství v Praze. Ta se omluvila z předchozího jednání 5. února, kvůli čemuž výbor zasedání přerušil.

Sněmovna v tomto volebním období odmítla vydat ke stíhání Bohuslava Svobodu (ODS) v případu pražské městské karty opencard, Pavla Růžičku (ANO) v kauze údajně nevýhodnému prodeji obecního domu v Postoloprtech na Lounsku a Zdeňka Ondráčka (KSČM), kterého chtěla policie stíhat v souvislosti s výroky vůči někdejšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi. Dolní komora naopak opětovně vydala ke stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka v kauze dotace pro farmu Čapí hnízdo. Faltýnkovo stíhání státní zástupce později zastavil.

,