Demonstrace ve Venezuele

Z Ruska údajně vyrazily stovky žoldáků, aby ochránily Madura – před jeho vlastními bodyguardy

Demonstrace ve Venezuele
Z Ruska údajně vyrazily stovky žoldáků, aby ochránily Madura – před jeho vlastními bodyguardy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do Venezuely v minulých dvou dnech zamířili bojovníci ruské soukromé armády, aby ochránili prezidenta Nicoláse Madura před bouřlivými protesty obyvatel a možnými úklady jeho vlastní ochranky. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na informace z kruhů ruských kozáků. Vlivný ruský senátor v sobotu v moskevském rozhlasu prohlásil, že ruský stát o této akci nic neví.

Podle některých informovaných Rusů už ve Venezuele ruští žoldnéři jsou, jejich počet se prý odhaduje na 400, píše Reuters. Jde o členy takzvané Vagnerovy soukromé armády známé z bojových operací v ukrajinském Donbasu, v Sýrii nebo ve Středoafrické republice. Podle nepotvrzených zpráv je žoldnéřská skupina napojena na lidi blízké Kremlu.

Vlivný ruský senátor Franc Klincevič v sobotu rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že pokud si Maduro povolal ze zahraničí členy nějakých soukromých armád, ruský stát o tom nic neví. Stejně se vyjádřil i kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, jehož požádala o reakci agentura Reuters.

Podle Jevgenije Šabajeva, velitele kozácké polovojenské skupiny, odcestovali žoldnéři ve dvou najatých letadlech nejprve do Havany, kde pak přesedli na pravidelnou komerční linku do Venezuely. „Jsou tam s konkrétním úkolem chránit jeho (Madurovu) bezpečnost,“ citovala agentura Reuters Šabajeva. Mimo jiné se prý mají postarat, aby nebyl ohrožen sympatizanty opozice z řad jeho vlastních bodyguardů.

Venezuelou delší dobu otřásají protivládní protesty, které si jen od minulého pondělí vyžádaly 26 mrtvých. Mohutné demonstrace vyvrcholily ve středu, když se předseda opozicí ovládaného parlamentu Juan Guaidó prohlásil úřadujícím prezidentem. Řada západních a latinskoamerických států Guaidóa jako hlavu státu uznala. Moskva naopak tvrdí, že prezidentem zůstává Maduro. Venezuelská krize byla podle Ruska vyprovokována zvenčí, což je hrubé porušení základních norem mezinárodního práva.

Bank of England nevydala Madurovi venezuelské zlato

V sobotu se také objevila zpráva, že centrální banka Británie (Bank of England) odmítla Madurovi vydat zlato jeho země v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard Kč). Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje. Banka se k tomu nevyjádřila. Madurovu žádost podle Bloombergu banka odmítla na žádost USA, které se snaží odříznout autoritářskou venezuelskou vládu od aktiv v zahraničí a pomoci tak šéfovi venezuelského parlamentu Juanu Guaidóvi uspořádat demokratické volby.

, , jhr

26. ledna 2019