Benešová pod tlakem. Státní zástupci ji kritizují, demonstrace bude žádat její demisi
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Babišovu ministryni spravedlnosti Marii Benešovou čekají horké chvilky. Na příští týden se počítá s dalším masivním protestem k příležitosti výročí 17. listopadu, kde budou demonstranti žádat demisi jak premiéra Andreje Babiše, tak Marie Benešové (za ANO). Protestující navíc bude hnát fakt, že Benešová nebude přezkoumávat rozhodnutí středočeského krajského úřadu o zatavení přestupkového řízení s premiérem, který se týká možného střetu zájmů. Ministryni spravedlnosti navíc kritizuje Unie státních zástupců za její postup v trestní kauze zastupitelů Postoloprt. Podle unie totiž Benešová vyvolává mezi státními zástupci strach.
Unie státních zástupců přitom nekritizuje ministryni spravedlnosti poprvé. Nedávno prezident unie Jan Lata uveřejnil otevřený dopis, ve kterém nesouhlasí s některými výroky Marie Benešové na adresu státních zástupců. Nový spor se nyní rozhořel okolo postoloprtské kauzy. V ní bylo deset zastupitelů skoro 3 roky stíháni za to, že v minulém volebním období schválili prodej obecního objektu za údajně nevýhodnou cenu. Okresní soud v Chomutově však všechny aktéry osvobodil.
Benešová na to reagovala tím, že podala kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které měly na starosti celou kauzu. Za členku unie Radku Pavlišovou se však Lata postavil. „Dovozování kárné odpovědnosti za podání obžaloby a za právní názor je v rozporu s dosavadní judikaturou kárného soudu a Unie státních zástupců jej považuje za výrazné ohrožení úlohy veřejné žaloby v trestním procesu,“ uvedla k tomu unie.
Podle nich se Benešová pouze snaží vyvolat strach u státních zástupců. Ta to však odmítá. „Obecně lze ke kritice sdělit, že problémem není to, koho či za co státní zastupitelství chtělo stíhat, ale že při tom flagrantně špatně odvedlo svou práci, když se nevypořádalo se zjevnou vadou v důkazním materiálu, byť na ní bylo opakovaně upozorňováno. Ministr spravedlnosti nedisponuje ve vztahu ke státním zástupcům možností uložení výtky, proto se paní ministryně rozhodla pro podání kárné žaloby, v níž navrhla nejmírnější formu sankce,“ řekl pro Echo24 mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Dle Řepky se navíc ministryně Benešová několikrát obracela na nejvyššího státního zástupce s žádostí o informace o opatřeních, které v dané věci přijal. „Konkrétní odpověď však neobdržela. Za takového stavu věcí využila jediné formální oprávnění, které jí právní řád skýtá,“ řekl Vladimír Řepka.
Benešová je k práci státních zástupců dlouhodobě kritická. Dokázala to také tím, že ve čtvrtek Benešová rozhodla o odvolání dlouholeté šéfky Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonie Zelené. Podle deníku Právo to bylo také z důvodu, že Zelená prý neplnila pokyny nadřízeného.
Do křížku se v minulosti ministryně dostala s unií také kvůli své novele o státním zastupitelství. „Jsem nucen konstatovat, že Vámi předložená novela zákona o státním zastupitelství se zcela rozešla s původně deklarovaným cílem, kterým bylo posílení jeho nezávislosti. Naopak představuje největší legislativní oslabení nezávislosti soustavy státního zastupitelství od přijetí zákona v roce 1993,“ uvedl prezident unie Jan Lata.
Lata také ministryni vyčetl výroky, které Benešová pronesla v říjnovém rozhovoru pro MF Dnes. „Státní zástupci by chtěli velké peníze, chtěli by srovnání se soudci, chtěli by být jakýmsi čtvrtým ústavním pilířem. Ale podívejme se na celou řadu kauz, které skončily fiaskem. Je třeba se zamyslet, kam vůbec státní zastupitelství směřuje a kde je ukotveno,“ řekla Marie Benešová.
Na to reagoval Lata otevřeným dopisem, ve kterém uvádí, že státní zastupitelství je v dobré kondici. „Není důvod k plošnému zpochybňování jeho práce či k oslabování jeho postavení v systému veřejné moci,“ uvedl Lata. Benešová na jeho kritiku reagovala neveřejným dopisem, který Latovi adresovala.
Proti Marii Benešové se také chystá protest, který organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii na 16. listopadu. Demonstrace bude navazovat na poslední masový protest, při kterém se na pražské Letenské pláni sešlo na 283 tisíc lidí. Kromě Benešové bude protest zaměřen proti předsedovi vlády Andreji Babišovi.
Demonstranti budou Benešové zřejmě vytýkat čerstvou událost, kdy ve čtvrtek rozhodlo ministerstvo spravedlnosti o tom, že nepřezkoumá rozhodnutí středočeského krajského úřadu o zastavení přestupkového řízení s Andrejem Babišem ohledně jeho možného střetu zájmů. Podnět podala nezisková organizace Transparency International kvůli podezření, že Babiš stále ovládá svá média, která nyní spadají do jeho svěřenského fondu. „Ministerstvo spravedlnosti podnět Transparcency International posoudilo a pro zahájení přezkumného řízení jsme neshledali důvody,“ řekl Vladimír Řepka.