Omikron, omikron!
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Hranice myslitelného u nás se posouvají každý týden. Nově vláda zavedla nouzový stav, strany nastupující vlády s ním sice nesouhlasí, ale umožnily ho a ve sněmovně se zdržely. Andrej Babiš veřejně hovoří o uzákonění povinnosti očkovat vakcínou proti covidu už od 50 let věku. Jeho nástupce Petr Fiala, který jediný bude mít reálnou možnost to prosadit, nebo pohřbít, k Babišovu novému nápadu neříká nic (kromě obecné moudrosti, že očkování je jediná cesta z pandemie). Od prosince budou rodiče smět proti nemoci, která děti ohrožuje naprosto v mizivém množství, očkovat potomky i ve věkové skupině 5 až 11 let. Dokud je karanténa ve školách nastavena tak, že do ní odcházejí děti neočkované, zatímco očkované smějí zůstat, můžeme s klidem konstatovat, že systém rodiče k vakcíně pro děti na nemoc, z níž jim statisticky vzato nehrozí žádné nebezpečí, dosti nevybíravým způsobem nutí.
A kdo by měl pochybnosti, ten si je určitě nechá zajít po vyslechnutí zpráv o nové variantě Nu Xi omikron. Struktura viru je podle vědců neblahá, jeho spike protein vykazuje až padesát mutací a nedá se vyloučit, že dokáže obcházet protilátky v těle stimulované vakcínou na covid. Nebudu předstírat expertizu, jsme na tom s úrovní poznání skoro všichni skoro stejně. Můžeme ale už teď hodnotit způsob, jakým je s objevem omikronu nakládáno.
Omikron prý bude mnohem infekčnější, což se ovšem před rokem konstatovalo u britské varianty (alfa) a na jaře u indické (delta). Všechny nové varianty jsou podle zpráv vždycky nakažlivější než výchozí varianta z Wu-chanu. Kromě toho je na začátku pokaždé formulována obava, že kromě zvýšené nakažlivosti bude nová varianta i výkonnější zabiják. Je přirozené takovou hypotézu formulovat, už abychom se připravili, ale proč odpovědná místa po půl roce neřeknou, buď že se bohužel nemýlily, nebo že se naštěstí mýlily? Zatím je obyvatelstvo vedeno k přesvědčení, že čínský koronavirus s ním vede čím dál ostřejší boj.
Ze zpravodajství o variantě omikron se někde vytratila konejšivá slova ředitelky Jihoafrické zdravotnické asociace (SAMA) Angelique Coetzeeové, stará, pravda, tři dny: „V této chvíli je všechno spekulace. Možná je nová varianta vysoce přenosná, ale případy, které zatím vidíme, mají extrémně mírný průběh.“ Mezitím jihoafrický ministr zdravotnictví oznámil, že omikron zatím imunitu (v JAR s proočkovaností 24 procent spíš přirozenou než získanou očkováním) neprobourává. Může to říkat, aby od svojí země odvrátil nepříjemnou publicitu a následné hospodářské škody, ale proč to aspoň nezaznamenat?
Ať vědci klidně sekvenují 24/7/365, určitě potřebujeme vědět, jaká varianta u nás převládá a jaká se k nám dobývá. Coetzeeová slibuje, že chytřejší budou Jihoafrická republika a s ní i zbytek světa za dva týdny. Na druhou stranu, obávat bychom se neměli začít dřív, než k tomu budeme mít potvrzený důvod. Velmi stresující zpravodajství, před nímž není úniku, trvá dvacet měsíců v kuse. Teď s variantou omikron vidíme, že na něm vznikla už naprosto zjevná závislost: politiků, médií a bohužel, a to je zřejmě rozhodující, i velké části jejich konzumentů.