Ficova éra končí. Slovenské volby vyhrálo protikorupční Matovičovo hnutí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Éra vlády Roberta Fica na Slovensku končí. Drtivým vítězem slovenských parlamentních voleb je podle dvou volebních odhadů protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) podnikatele Igora Matoviče, které získalo kolem 25 procent. Strana Směr Roberta Fica je druhá s přibližně 15 procenty.
Odhady agentury Focus zveřejnila televize Markíza, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska měl zase odhad agentury Median SK. Do sněmovny by se mohl dostat osm formací, oba nynější koaliční partneři Směru-SD podle odhadů z parlamentu vypadly.
Na základě zveřejněných dat by OLaNO pod vedením svého šéfa Igora Matoviče dokázalo sestavit vládu s některými dalšími opozičními či neparlamentními uskupeními, která se před volbami rovněž vymezovala vůči Směru-SD.
U volebních zisků některých stran se Focus a Median SK v odhadech výrazněji liší. Například Focus naměřil Kotlebově LSNS 6,5 procenta, Median SK 8,8 procenta. Ještě letos v lednu popularita LSNS činila kolem 13 procent.
Matovič: Chci být premiérem
Matovič v reakci na odhady výsledků hlasování televizi Markíza nepřímo potvrdil, že se chce stát premiérem. „Byla by velká ostuda, abych po takovéto obrovské důvěře prchl z bojiště,“ řekl Matovič. Později dodal, pokud má koalice prosadit reformy, jako například zavedení bezpečnostních prověrek soudců, potřebuje mít ve 150členné sněmovně ústavní většinu, tedy alespoň 90 hlasů.
OLaNO volební štáb zřídilo ve sportovní hale v Trnavě, kam pozvalo také veřejnost.
Matovičovo hnutí vsadilo v předvolební kampani na téma boje proti korupci, zdůraznění potřeby politické změny a snažilo se oslovit nevoliče i sympatizanty jiných stran, jež jsou nespojeni s poměry v zemi.
Sociální demokraté, kteří jsou u moci s výjimkou necelých dvou let nepřetržitě od roku 2006, tak podle odhadu nevyhráli páté parlamentní volby v řadě. V předchozích volbách v roce 2016 Směr-SD dostal 28,28 procenta a o čtyři roky dříve rekordních 44,4 procenta hlasů.
Do sněmovny by se mohly dostat také dvě opoziční strany: Sulíkova Svoboda a solidarita a také Kollárova Jsme rodina.
Křesla ve sněmovně podle odhadů získají rovněž nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky a koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu.
Na pětiprocentní hranici, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do do Národní rady, bylo v odhadech neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí. Odhady ukázaly, že poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina.
Parlamentní volby na Slovensku skončily oproti plánu o hodinu později, tedy až ve 23 hodin. Důvodem bylo prodloužení hlasování ve dvou volebních místnostech ve Velkém Krtíši a v Banské Bystrici po úmrtí členky místní volební komise a jednoho voliče.