Bez právních nároků nebo arbitráží. Placení za plyn přes rublový účet v Rusku je obcházení sankcí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropská komise řeší, jak mohou státy platit nadále za ruský plyn. Komise totiž poradila státům, aby mohly využívat trik, jak platit Rusku za plyn a neplatit přímo v rublech. V praxi ho vyzkoušely firmy v Německu, Rakousku nebo Maďarsku. Bulharští představitelé státu však před touto praktikou varují a připomínají, že v případě využívání účtů u Gazprombank a následné převedení eur na rubly ztrácí firmy možnost arbitráží. Ministři Evropské unie se tak v příštím týdnu sejdou a budou diskutovat nad tím, jak tento systém nahradit.
Evropské státy jsou v napětí kvůli jejich energetické závislosti na Rusku. To je po napadení Ukrajiny pod různými sankcemi. Právě restrikce omezují i posílání peněz v ruských rublech za plyn. Rusko však už na konci března představilo metodu, jak se sankce dají obejít a za plyn dále platit. Prezident Vladimir Putin totiž rozhodl, že platba bude možná při otevření účtu v Rusku a bude se na něj platit v eurech či dolarech. Platba se pak přes druhý účet změní na rubly.
To potvrdila i Evropská komise, jak informuje deník Politico. Podle komise je totiž platba provedena v době, kdy na účtu přistanou zaplacené peníze v eurech nebo dolarech. Dojít tak má k dokončení platby a další změny jsou už provedeny po zaplacení. Podle komise tím nedochází k obcházení sankcí.
Proti tomu se však ozvaly některé státy a dokonce i nejmenovaný představitel Evropské unie. Ten má právě za to, že se jedná o tvrdé obcházení sankcí. „Nemůžeme přijmout, aby společnosti byly povinny otevírat si druhý účet,“ uvedl nejmenovaný zdroj Politica. „Nechápu, jak tento systém mohl být slučitelný se zavedenými sankcemi,“ dodal.