Grygárek dostane od státu za stíhání odškodné 480 000 korun
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému náměstkovi pražského vrchního státního zastupitelství Liboru Grygárkovi odškodné 480 000 Kč za nezákonné trestní stíhání. Také se mu omluvilo. Uvedl to server SeznamZprávy s tím, že Grygárek se chce o další peníze soudit. Vůči státu vznesl nárok na 3,5 milionu korun.
Náměstek někdejšího vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty. Jeho stíhání však zastavil pražský městský soud, a to zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Nejvyšší soud pak letos v září odmítl dovolání nejvyššího státního zástupce proti tomuto rozhodnutí.
Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. „O zpětvzetí mojí již podané žaloby na stát, v níž za odškodnění nemajetkové újmy požaduji částku více než sedmkrát vyšší, vůbec neuvažuji,“ uvedl muž pro SeznamZprávy.
„Můj další nárok na náhradu škody za náklady řízení a ušlý výdělek vůči ministerstvu spravedlnosti uplatním v nejbližších dnech,“ dodal. Grygárek kvůli svému obvinění nemohl pracovat jako advokát.
O propojení Rampulova náměstka a podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.
Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v Česku v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.