Sněmovna je druhý den zablokovaná. „Stáhněte pandemický zákon,“ vyzývá senátor ze STAN
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velké emoce budí projednávání pandemického zákona, o kterém nyní debatují poslanci ve sněmovně. Vláda Petra Fialy chce vrácenou novelu ze Senátu na sílu protlačit. Znemožnit se jí to snaží opozice ve složení SPD a hnutí ANO, která svými dlouhými projevy blokuje jednání a za dva dny se tak zákonodárci nedostali ani k hlasování o programu. Podle senátora Zdeňka Hraby (STAN) by se měly vášně uklidnit a pandemický zákon by měl přestat být projednáván.
Poslanci začali jednání v úterý odpoledne a opozice dala předem najevo, že bude schůzi zdržovat. Se svým šestihodinovým vystoupením přispěl například předseda SPD Tomio Okamura. Ke zdržovací taktice se ale také přidali další poslanci z Okamurova hnutí a také někteří zákonodárci z hnutí ANO.
Celý problém podle opozice vězí také v tom, že vládní koalice nedovolila odhlasovat druhého místopředsedu sněmovny z hnutí ANO a také nenabídla hnutí SPD křeslo ve vedení Poslanecké sněmovny. Od té doby jsou vládní poslanci svědky obstrukcí, které provázely schvalování důvěře vládě nebo právě projednávání pandemického zákona.
Ze Senátu se tak ozývají hlasy, že by se jednání o pandemickém zákonu mělo přerušit a obě znesvářené strany zasednou ke společnému jednání. „Ministr Válek by měl vzít pandemický zákon zpět a obě strany by se měly uklidnit – jak radikální odpůrci, tak i radikální příznivci. Jinak se v této přehlídce křiku a nekonečných hádek každého s každým budeme topit dál a dál,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba. Ten také při hlasování v Senátu byl proti přijetí pandemického zákona.
Vládní koalice ve složení ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů však za pandemickým zákonem dále stojí a nehodlají ustoupit. Premiér Petr Fiala například zrušil středeční schůzku ve Francii s prezidentem Emmanuelem Macronem a dalšími lídry zemí EU o situaci v Africe.
Podporu zákonu vyslovuje také lidovecký poslanec a místopředseda zdravotnického výboru Tom Philipp. „Vláda se rozhodla pro to, že chce bezpečně vést tuto republiku k tomu, aby nás už omicron nebo jiná mutace neohrozila. A k tomu potřebujeme ten zákon. Je to drobná novela, která proti tomu původnímu zákonu pouze upřesňuje pravidla. Nedává nějaké zvláštní pravomoci, vše je pod kontrolou vlády. Každých čtrnáct dní by se předkládala zpráva parlamentu, kterou by buď odsouhlasil, nebo by zakročil. Udělal se tu strašák z drobné novely a je to podle mě určité zneužití. Jak vidíme, tak zasahuje i do jednání pana premiéra, který zrušil svou schůzku ve Francii,“ řekl pro ČT poslanec.