Nahlásil se v hotelu, vystál si frontu na snídani a pak se odpálil. První lidská dramata ze Srí Lanky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jeden ze strůjců masivních explozí v několika kostelech a hotelech na Srí Lance se nejprve zapsal v pětihvězdičkovém hotelu, vystál si v bufetu frontu na snídani a na jejím samém konci, když ho měli obsloužit, se odpálil. Obří masakr, při němž zahynulo přes 200 lidí a další stovky utrpěly zranění, vydává své první příběhy. A právě o jednom takovém referuje server Daily Mail s odvoláním na manažera hotelu.
Manažer luxusního hotelu Cinnamon Grand ve faktickém hlavním městě Colombo (oficiálně je hlavním městem Šrí Džajavardanapura Kotte, leží za východním předměstím Colomba) uvedl, že útočník se na recepci zapsal pod jménem Mohamed Azzam Mohed, uvedl falešnou adresu a tvrdil, že přijel za obchodními záležitostmi. byl to Srílančan.
Srí Lanka právě zažívá své možná nejrušnější turistické období, kdy jsou oblíbené hotely hodně obsazené. „Byl tam hrozný zmatek,“ popisuje manažer. „Bylo 8:30 a rušno. Byly tam rodiny. Došel na konec fronty a odpálil to. Jeden z našich manažerů, který vítal hosty, byl mězi těmi, které to okamžitě zabilo.“ Nálož měl podle něj útočník připevněnou na zádech.
V restauraci nálož roztrhala i Nizozemku
Při útoku v hotelu Cinnamon Grand zahynula také 54letá Nizozemka. Jestli se obětmi sebevražedného atentátníka výbuchu stali v hotelu i další cizinci, nelze podle dosavadního stavu informací s jistotou říci. Některé aktuální úřední údaje uváději, že při teroristických útocích zahynulo až 36 občanů cizích zemí. Podle srílanského ministerstva zahraničí jsou mezi oběťmi tři Indové, dva Turci, jeden Portugalec, jeden Dán, tři Britové a tři osoby, které měly zároveň britské a americké občanství. Už zmíněnou oběť z Holandska potvrdil na svém twitteru nizozemský ministr zahraničí Stef Blok, jeden mrtvý pocházel podle agentury Reuters z Číny. Srílanské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v nemocnicích je 19 zraněných cizinců. V prvních chvílích po explozích srílanští činitelé jen odhadovali počty mrtvých cizinců podle barvy kůže obětí.
Srí Lanku každoročně navštíví miliony turistů. V posledních měsících však kvůli politické krizi a náboženskému pnutí hrozí, že zájem turistů ochabne. Křesťané, proti jejichž svatostánkům byly útoky vedeny, tvoří na Srí Lance, kde se většina obyvatel hlásí k buddhismu, asi sedmiprocentní menšinu. Buddhistů je něco přes sedmdesát procent, hinduistů přes dvanáct procent. Muslimové tvoří necelou desetinu obyvatel. Už od prvních okamžiků po výbuších řada asijských média spekulovala, že pachateli masakru jsou právě radikální islamisté.
Terčem dnešních útoků byly tři kostely a tři luxusní hotely, jedna ubytovna a policisté. Explozí tak zatím bylo celkem osm. Až na jeden útok na východě ostrova se ostatní soustředily na hlavní město a jeho okolí. Podle náměstka ministra obrany Ruvana Vidžavardeneho většinu útoků spáchali sebevražední atentátníci.
Srílanské úřady vyhlásily zákaz vycházení a mnoho dalších bezpečnostních opatření. Do odvolání zůstanou zavřeny univerzity, v pondělí a v úterý mají být zavřeny všechny školy.
Arcibiskup z Kolomba kardinál Randžit zrušil všechny dnešní velikonoční bohoslužby v okrsku hlavního města a vyzval, aby viníci byli „nemilosrdně potrestáni“.
Na Srí Lanku míří projevy soustrasti z celého světa, včetně České republiky. Soustrast vyjádřili i předseda Evropské komise, prezidenti Spojených států, Francie či Ruska, německá kancléřka či britská premiérka. Zármutek dal najevo i papež František.
Podle dosavadních zpráv českých úřadů útoky nepostihly české občany, jichž je podle odhadů nyní na ostrově 300 až 400.