pozice ve vládě

Petříček couvá: Už nemluví o odstoupení, pokud nebude místopředseda ČSSD

pozice ve vládě
Petříček couvá: Už nemluví o odstoupení, pokud nebude místopředseda ČSSD

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zmírnil svůj výrok o odstoupení z pozice ministra, pokud ho sjezd strany nezvolí místopředsedou. Nově by podle něj záleželo na důvěře nového vedení strany. Petříček to řekl v televizi Prima. Petříčkovo odstoupení dlouhodobě prosazuje KSČM, premiér Andrej Babiš (ANO) s ním však podle něj zatím kritiku komunistů neřešil. Ti požadují Petříčkův odchod z vlády.

Zatímco tento týden Tomáš Petříček řekl, že pokud ho březnový sjezd ČSSD nezvolí místopředsedou strany, zváží setrvání ve vládní funkci, v neděli svá slova zmírnil. Řekl, že na sjezdu ČSSD předstoupí před delegáty se svou vizí a v případě neúspěchu se zeptá nového stranického vedení, zda má jeho důvěru. Petříček dříve uvedl, že by neúspěch na sjezdu vnímal jako signál, že jeho politika nemá ve straně dostatečnou podporu.

KSČM ministrovi zahraničí vyčítá jeho postoj ke krizi ve Venezuele nebo k Ukrajině. Petříček jejich kritiku odmítá, řekl, že se řídí vládním prohlášením. Připomněl, že vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček je s jeho prací spokojen.

Komunisté Petříčka kritizují dlouhodobě. Poslanec Daniel Pawlas (KSČM) zopakoval, že komunistům vadí uznání opozičního lídra Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Kritizoval také Petříčka, že podle něj dostatečně neodsoudil činy ukrajinských banderovců. Petříček podle něj dostatečně nehájí české zájmy.

Ministr zahraničí poukázal na to, že kroky v případě Venezuely byly předem projednány se všemi ústavními představiteli a mají podporu i prezidenta Miloše Zemana. Řekl, že na Ukrajině se tématu banderovců věnoval, cestou je podle něj zřízení společné komise, která se spornými historickými tématy bude zabývat. Komise v minulosti řešily podobné otázky v česko-německých nebo česko-polských vztazích.

Petříček připomněl, že KSČM není součástí vládní koalice i z toho důvodu, že její zahraniční orientace je jiná než dvou vládních stran ČSSD a ANO. Vyzdvihl, že má podporu Hamáčka, který vyjádřil s jeho prací spokojenost. Dodal, že Babiš s ním ještě kritiku komunistů neřešil. „Nicméně ve středu bude vláda, uvidím, jestli bude toto tématem jednání s panem premiérem,“ řekl.

Babiš chce od ministrů za hnutí ANO, aby mu do konce února sepsali, co zatím ve svých resortech dokázali a co plánují. Novinářům ve čtvrtek řekl, že rozhodně nechystá žádné vysvědčení a co dostane, nevyužije k případným úvahám o obměně vlády. Uvedl také, že nebude hodnotit ani to, zda ministři přijdou s návrhy úspor ve svých resortech. Na rozdíl od ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) si myslí, že tato výzva nebude mít velkou odezvu.

O žádosti na ministry ANO hovořil Babiš počátkem února. Hamáček tehdy novinářům řekl, že takové hodnocení od členů vlády nominovaných sociálními demokraty chtít nebude, protože je s nimi v blízkém kontaktu.

 

, , zd