VÝROKY ZEMANA

„Výroky plné lží a urážek,“ odsoudila turecká diplomacie výroky Zemana. Ten si ještě přisadil

VÝROKY ZEMANA
„Výroky plné lží a urážek,“ odsoudila turecká diplomacie výroky Zemana. Ten si ještě přisadil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Turecké ministerstvo zahraničí v oficiálním prohlášení ostře odsoudilo výroky prezidenta Miloše Zemana, že Turecko je faktickým spojencem teroristického uskupení Islámský stát (IS). Podle turecké diplomacie byla Zemanova vyjádření lživá a urážlivá. Informovala o tom místní média. Zeman si však za svými výroky stojí. Podle něj jsou o spolupráci Turecka a IS důkazy. Řekl to na závěr návštěvy Karlovarského kraje.

„Nepřijímáme a ostře odsuzujeme výroky českého prezidenta Miloše Zemana, které jsou plné lží a urážek vůči naší zemi a našemu prezidentovi,“ uvedl mluvčí ministerstva Hami Aksoy v prohlášení.

Zeman v úterý při návštěvě Karlovarského kraje na dotaz, proč Turecko útočí na Kurdy, kteří bojují s islamisty, uvedl, že Ankara je faktickým spojencem IS. Podle něj Turecko zprostředkovávalo některé logistické operace pro zásobování Islámského státu, jako vývoz ropy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle Zemana vsadil na islamizaci země.

Ekonomická výměna existovala, řekl Zeman

Ve čtvrtek na závěr návštěvy prezident řekl, že v roce 2015 se mluvilo o tom, že Turecko odebírá od IS za zvýhodněnou cenu ropné produkty. „Dokonce to došlo tak daleko, že v tom roce 2015 americké letouny bombardovaly kolonu cisteren, která směřovala právě k tureckým hranicím, což je makavý důkaz toho, že tato řekněme ekonomická výměna existovala,“ prohlásil Zeman.

V roce 2015 Rusko obviňovalo Ankaru, že pomáhá financovat IS, když obchoduje s jeho ropou. Svá tvrzení Rusko dokládalo rovněž satelitními snímky kamionů směřujících přes syrsko-tureckou hranici. Turecko naopak v té době tvrdilo, že z prodeje ropy z území ovládaného IS má zisk syrský prezident Bašár Asad, jehož režim Moskva podporovala. Obě obvinění se objevila v době zvýšeného napětí mezi Moskvou a Ankarou, za situace, kdy turecká armáda sestřelila ruské letadlo, které narušilo turecký vzdušný prostor.

Naše země neutralizovala tisíce členů IS, brání se Turecko

„Turecko přispívá k bezpečnosti Evropy a pokračuje v neústupném boji proti mnohým teroristickým organizacím,“ uvádí se dále v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí. „Jde také příkladem tím, že hostí největší počet uprchlíků na světě. Naše země neutralizovala kolem 4000 členů IS při operacích koalice proti IS i operaci Štít Eufratu (na severu Sýrie),“ konstatuje se v prohlášení.

Aksoy také řekl, že vrcholní politici v Evropě, kde je podle něj na vzestupu xenofobie a islamofobie, by se měli držet faktů a nešířit falešná obvinění.

Prohlásil rovněž, že očerňování Turecka českým prezidentem je neslučitelné s tradičně dobrými vztahy mezi oběma zeměmi.

,