ZNEUŽITÍ DAT UŽIVATELŮ FACEBOOKU

Ovlivnila Cambridge Analytica české volby? Zjistíme, ale bude to trvat, říká Jourová

ZNEUŽITÍ DAT UŽIVATELŮ FACEBOOKU
Ovlivnila Cambridge Analytica české volby? Zjistíme, ale bude to trvat, říká Jourová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jestli společnost Cambridge Analytica čelící obvinění, že významně zasáhla do amerických prezidentských voleb, ovlivňovala i tuzemské volby by se Češi mohli dozvědět v řádech měsíců. Říká to v rozhovoru pro Echo24 eurokomiskařka Věra Jourová, která skandál kolem firmy i možného úniku dat sociální sítě Facebook řeší. Přímo u Facebooku se snaží zjistit, jestli byla zneužita i data občanů Evropské unie. 

V úterý na půdě britského parlamentu vypovídal Christopher Wylie, whistleblower z Cambridge Analytica. Na jeho slyšení padla otázka na působení společnosti v Česku a konkrétně se hovořilo o ruském Lukoilu, který je napojený na českého prezidenta. Máte o tomto nějaké informace?

Nemám jiné informace než z tohoto jednoho zdroje. Proto mě taky velice zajímá i to, co vyšetří Britové. Britský úřad na ochranu dat zahájil vyšetřování už minulý týden. Měli poměrně velký problém získat povolení k prohlídkám. Tam to vyšetřují po třech liniích. Jednak jestli došlo k podvodu, protože Facebook tvrdí, že byl podveden. Druhá linie je otázka, jestli Facebook porušil ochranu dat tak, jak platí dnes. Tedy že musíte mít od člověka souhlas s účelem použití. A poté je tam třetí linie a to je právě činnost Cambridge Analytica vůči volbám. Tady si myslím, že se asi v řádu měsíců dozvíme, kde to mohlo být použito. Předpokládám, že Britové se budou zaměřovat na působení na britském území, tedy ve vztahu k referendu o brexitu. Ale předpokládám, že se dozvíme víc i z širšího vyšetřování, protože evropské úřady na ochranu dat včetně českého vyjádřily Britům podporu a dohodly se v podstatě na koordinaci a na součinnosti. To znamená, že ty informace časem dostaneme.

Mark Zuckerberg řekl, že před britským parlamentem nebude svědčit. Hraje toto nějakou roli?

Pokud já vím, tak řekl, že na to má lidi a že to vysvětlí jeho právníci. Ti samozřejmě když něco vysvětlují – já s právníky Facebooku mám také zkušenost – je to velmi náročná komunikace.

Vy sama budete s ohledem na tuto kauzu dělat nějaké kroky?

Teď to mají v ruce vyšetřovatelé. Samozřejmě pokud by padly nějaké sankce, tak to budou ty, co platí dnes a nikoli ty, které budou platit po květnovém startu GDPR. Legislativu nechystám, nebudeme zpřísňovat legislativu. Počítáme, že vysoké standardy ochrany dat tak, jak je nařizují evropské předpisy, by měly postačovat i na takovéto případy. Ale budeme se na to dívat z hlediska vlivu na politické preference lidí a ovlivňování voleb. Zajímá nás otázka lživých zpráv, které můžou ovlivnit volby. Teď pracuje na té oblasti nelegálního obsahu a fake news. Tím se komise nyní dost zabývá a budeme něco vydávat – nemyslím si, že by to byla tvrdá legislativa, spíš vůči fake news nějaké doporučení států, co by měly dělat ve vztahu ke vzdělávání, jak by lidé měli být schopnější si přebírat informace a tak dále. Poslala jsem také dopis provozní šéfce Facebooku Sheryl Sanbergové, kde se jí mimo jiné ptám na to, jestli byla nějak zneužita data občanů EU.

Vy jste kvůli únikům dat Facebooku jednala v USA. Mělo to nějaký výsledek?

Já jsem tam jela kvůli jiným věcem souvisejícím s ochranou dat a bezpečnostní a ten skandál mě zastihl tam. Takže jsem toho využila. Samozřejmě při jednání s americkým ministrem obchodu, který je zodpovědný za hlídání dat Evropanů, když je firmy typu Facebook přetahují do Ameriky. Takže jsem jednala s panem ministrem Wilburem Rossem a ten samozřejmě uznal, že tyto problémy a skandály se musí vyšetřit. Protože právě Facebook je jedna z těch firem, která využívá systém, který mi umožňujeme pro transfery dat do Ameriky. A je to povinnost pana ministra Rosse to na americké straně pohlídat na základě dohody se mnou. Ale hlavně jsem toho využila pro debatu s Federální komisí pro obchod, která na americké straně plní úlohu evropských úřadů na ochranu osobních údajů. Oni mají pravomoc vyšetřovat, mají pravomoc sankcionovat. I tato komise je pro mě důležitá, protože já potřebuji mít absolutní garanci, pokud se evropská data přetáhnou do Ameriky a někdo poruší pravidla na ochranu dat, což se v tomto případě mohlo stát, že tato komise to vyšetří a že přistoupí například k sankci a že třeba ta daná firmy bude muset transfery dat přestat dělat. To je pro firmy typu Facebebook velký problém. Takže jsem toto komisi sdělila, že čekám rychlé zahájení vyšetřování a požádala jsem je, aby mě informovali. To se stalo teď v pondělí, kdy komise oficiálně ohlásila, že zahajuje vyšetřování. A samozřejmě jsem se sešla i s lidmi z amerických neziskovek, které hlídají oblast individuálních svobod včetně ochrany soukromí. Ti jsou tradičně velmi kritičtí po stránce ochrany dat v Americe a z toho, co mi vždy říkají, vyplývá, že Američané jsou na to méně citliví, a proto jsou tam taky zákony méně přísné.

31. března 2018