Smrt Babčenka

Bradka a kšiltovka. Policie zveřejnila podobu podezřelého z vraždy novináře Babčenka

Smrt Babčenka
Bradka a kšiltovka. Policie zveřejnila podobu podezřelého z vraždy novináře Babčenka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ukrajinská policie zveřejnila portrét muže podezřelého z vraždy ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, jehož v úterý v Kyjevě zastřelil neznámý pachatel. Babčenko loni žil v Praze a české ministerstvo vnitra popřelo, že by v Česku žádal o azyl či o povolení k pobytu.

Bývalý ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov, který pobývá v kyjevském exilu, vyjádřil obavy, že brzy mohou následovat další vraždy politických uprchlíků z Ruska.

„Právě jsme s přáteli hovořili o Arkadiji Babčenkovi a doslova za půl hodiny ho zabili. To je děs!“ napsal Ponomarjov na facebooku. „Bojím se, že to není poslední smrt,“ dodal. V posledních dnech prý slyšel fámy o třech možných vraždách na zakázku, jejichž oběťmi by se měli stát ruští opozičníci žijící v emigraci. Je přesvědčen, že nájemné zabijáky rekrutují z řad separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny a že tedy v této skupině by se mělo pátrat i po Babčenkově vrahovi.

Podle portrétu, který zveřejnila ukrajinská policie, je podezřelým muž s šedou bradkou, ve věku 40 až 45 let, vysoký 175 až 180 centimetrů. Měl na sobě baseballovou čapku, džínovou bundu a džíny.

Před výhrůžkami smrtí se Babčenko loni v únoru uchýlil do ciziny. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání televize ATR pro krymské Tatary na anektovaném Krymu.

Babčenko zde o pobyt nežádal, odmítá vnitro

Na sociálních sítích a v médiích se objevila tvrzení, že Babčenko žádal české úřady o povolení k pobytu, když ale po necelém půl roce ztratil naději, že ho dostane, odstěhoval se. O azyl prý žádat nechtěl, protože pak by nemohl cestovat. České ministerstvo vnitra tato tvrzení popřelo.

„Je nám líto smrti novináře, který byl v minulých dnech zastřelen na Ukrajině, důrazně však odmítáme spojování této události s ministerstvem vnitra i naznačování, že za smrt pana Babčenka může právě údajná liknavost ministerstva vnitra. Stejně tak odmítáme osobní útoky, které se na sociálních sítích v této souvislosti objevily vůči některým zaměstnancům ministerstva,“ uvedla Marika Vitnerová z českého ministerstva vnitra. Zdůraznila, že Arkadij Babčenko „v minulosti v ČR nežádal o žádný druh přechodného či trvalého pobytu ani o azyl“.

,

30. května 2018