Ti nejohroženější jsou stále bez vakcíny. U praktiků na ni čeká 370 tisíc lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Statisíce lidí z nejrizikovějších skupin obyvatel stále nedostaly vakcínu. Jsou mezi nimi i desetitisíce seniorů nad 80 let, skoro 190 tisíc lidí nad 70 let a necelých 145 tisíc chronicky nemocných – a to se jedná jen o ty, kteří se chtějí očkovat u praktických lékařů. Na vině je především špatná a nerovnoměrná distribuce vakcín. Několik stovek ordinací dokonce doposud nedostalo žádné očkovací látky proti covidu-19, upozornilo Sdružení praktických lékařů (SPL) během konference Společnosti Všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL).
„Stále se otevírají nová očkovací centra za dalších nákladů a nevyužívá se přirozených míst – ordinací praktiků. Nenaočkovaná tak zůstává nejrizikovější skupina lidí – starší 80 let, kteří čekají na vakcínu u svého praktika,“ řekl Bohumil Seifert, vědecký sekretář SVL ČLS JEP. U praktických lékařů se dosud registrovalo přes půl milionu lidí, z toho k úternímu dní čekalo na dávku vakcíny 370 tisíc těch nejrizikovějších.
A nejedná se ani zdaleka o malá čísla. Konkrétně jde podle předsedy SPL Petra Šonky o 42 tisíc lidí starších 80 let, 187 tisíc ve věku od 70 do 79 let a 145 tisíc chronicky nemocných. Dodal, že u praktiků čeká výrazně víc seniorů než v očkovacích centrech. Problém ale je, že ordinace nedostávají dostatek vakcín, aby mohly své nejrizikovější pacienty naočkovat. A praktických lékařů, kteří doposud nedostali žádnou vakcínu, je hned několik stovek.
Šonka uvedl, že své pacienty nyní registruje k očkování 3614 lékařů z asi pěti tisíc, alespoň nějakou vakcínu dostalo 2900 ordinací. Jedna ordinace obdržela průměrně 75 dávek. Ordinace, na které se vakcíny nedostaly, cítí podle Šonky frustraci. V některých týdnech, kdy bylo do ČR dovezeno malé množství vakcíny od firmy AstraZeneca, která má být primárně pro praktické lékaře, si lékaři museli pro menší část balení sami jezdit nebo si zaplatit vlastního dopravce.
Podle praktiků distribuce vakcín celkově v prvních týdnech drhla a dosud je rozdělení očkovacích látek mezi ordinace a očkovací centra nerovnoměrné, byť záleželo na samotných krajích, jaký postup zvolily. Zmatku navíc přispěly i problémy s registračním systémem a nadměrná administrativa.
Situace se podle něj ale zlepšuje, všechny vakcíny od AstraZeneky už míří do ordinací praktických lékařů a některé kraje jim dávají i vakcínu od Moderny. Lékaři také uvítali, že vakcínu od firmy Johnson & Johnson, kterou by mohli získat od 19. dubna, si mohou objednávat přímo u distributora a není nutná komunikace s krajem. Podobné zjednodušení se podle Šonky chystá i u AstraZeneky.
„Ordinace jsou levnější, očkovací centrum v malém městě nemá smysl“
Kritika nejde jen na nedostatek vakcín. Praktici se pozastavili i nad očkovacími centry v malých městech. „Ta v některých případech vznikají i v místech, kde to naprosto nedává smysl, například v městysech kolem dvou tisíc obyvatel, kde by rizikovou skupinu hravě zvládli naočkovat místní praktici. Zbytečně se tím nahrazuje existující síť lékařů, kteří jsou zvyklí očkovat, své pacienty znají a kterým tím pádem vakcíny chybí,“ popsal Šonka.
Podle něj v minulosti došlo i k dalším excesům, jako v případě nemocnice v Kadani, kde o víkendu naočkovali 3600 lidí mimo ohrožené skupiny. Dodal, že pro stát je očkování v ordinacích navíc mnohem levnější. Centra i lékaři sice od pojišťoven dostávají za očkování stejné peníze, centra ale pobírají navíc denní paušál a jejich zřízení také něco stojí.
Najdou se i regiony, které šly a stále jdou praktikům vstříc, moc jich ale není. „Některé kraje jako Jihomoravský a Zlínský s námi od začátku spolupracují opravdu příkladně a rozdělují vakcíny rovnoměrně podle reálných potřeb. Například v Ústeckém nebo Karlovarském kraji nás ale vnímali jako konkurenci očkovacím centrům. Tyto neshody už jsou snad minulostí,“ doufá Šonka.
Malé a nepravidelné dodávky vakcín do ordinací navíc působí zmatky. Pacienti, kteří se už u praktika registrovali, se odhlašují a čekají na vakcínu v očkovacím centru, informoval krajský šéf Sdružení praktických lékařů Tomáš Nosek. Například na Vysočině podle něho zbývalo ještě k 8. dubnu naočkovat 2 865 lidí starších 80 let a 11 540 starších 70 let registrovaných v ordinacích praktických lékařů.