Ministryně Benešová podala kárnou žalobu na exšéfa žalobců Zemana
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) podala kárnou žalobu na bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Informaci přinesl server Seznam Zprávy, potvrdil ji mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Zeman rezignoval k 30. červnu, mezi důvody zmínil i tlaky ze strany Benešové.
„Mohu bez dalších podrobností potvrdit, že kárnou žalobu na Pavla Zemana týkající se výhradně kauzy Czernin jsme dnes odeslali Nejvyššímu správnímu soudu,“ sdělil Řepka.
Zeman po odchodu z čela Nejvyššího státního zastupitelství v instituci i nadále působí jako řadový státní zástupce, a to v analytickém a legislativním odboru. Jeho vyjádření ČTK zjišťuje.
O tom, že zvažuje podání kárné žaloby na Zemana kvůli kauze vydání majetku rodu Czerninů, hovořila Benešová v médiích už na jaře. Zmiňovala tehdy i možnost návrhu na Zemanovo odvolání z funkce. Podle ministryně měl Zeman k věci, v níž Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání, osobní vztah.
Na případ upozornily letos v lednu právě Seznam Zprávy. Napsaly, že Zeman zasáhl do kauzy, která pomohla jeho známému. Soukromě se podle serveru přimlouval za majitele penzionu u Třeboně Petra Habersbergera a byl také osobně zaujatý v restituční kauze pozemků, na nichž podnikatel hospodařil. Pozemky získal před lety potomek rodu Czerninů.
Zeman už dříve sdělil, že nečinil žádné kroky, které by zpochybnily jeho nestrannost. Proti článku se ohradilo také Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, které kauzu dozorovalo.
Návrh na zahájení kárného řízení mohla ministryně podat nejpozději do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděla o skutečnostech týkajících se údajného kárného provinění. Podle Seznam Zpráv by jí lhůta vypršela tuto neděli.
Ministerstvo nesdělilo, jaké konkrétní kárné opatření Benešová Zemanovi navrhla. Podle závažnosti provinění může kárný senát uložit státnímu zástupci důtku, snížení platu až o 30 procent na dobu nejdéle jednoho roku nebo nejpřísnější odvolání z funkce.
Benešová původně zmiňovala podání kárné žaloby na Zemana i v souvislosti s tím, jak informoval veřejnost o kauze výbuchů munice ve vrbětických skladech. Podle ní předjímal výsledek živé kauzy. Zemana se ale následně v tomto ohledu zastali premiér Andrej Babiš (ANO), šéf dozorového státního zastupitelství vrbětické kauzy či Unie státních zástupců.
Podle zákona o státním zastupitelství je kárným proviněním „zaviněné porušení povinností státního zástupce, zaviněné chování nebo jednání státního zástupce, jímž ohrožuje důvěru v činnost státního zastupitelství nebo v odbornost jeho postupu anebo snižuje vážnost a důstojnost funkce státního zástupce“.