Nájemníci se vysokým cenám za bydlení nevyhnou. Praha už je dražší než Berlín či Vídeň
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Velká města čelí v posledních letech velké krizi v oblasti bydlení. Z důvodu vysokých cen a přísných pravidel při získání hypoték se Češi uchylují k nájemnímu bydlení. Meziročně se tak v letošním roce zvýšila poptávka po nájmech o několik desítek procent. Společně se zájmem však roste i cena nájemního bydlení, která v Praze dosahuje 340 korun za metr čtvereční. V průměru se celková částka pohybuje okolo 20 tisíc korun za dvoupokojový byt, uvádí data společnosti Deloitte.
Trend nájemního bydlení je rozšířený po celé Evropě a nevyhnul se ani České republice. Poptávka po nájmech navíc vzrostla kvůli bytové krizi, se kterou se potýkají všechna velká města. Průměrné nájemné bez doplatků tak v Praze stouplo za poslední dva roky téměř o pětinu. Pražská metropole se tím dostala před města jako jsou Berlín, Vídeň, Brusel či Lyon.
Podobně vysoké nájmy jako v pražském hlavním městě jsou v dánském městě Odense, kde nájemné za metr čtvereční dosahuje 338 korun. Před Prahu se dostalo pouhých deset evropských měst, jako jsou Řím, Varšava, Madrid, Londýn či Paříž. Právě francouzské hlavní město je na špičce nejdražších nájmů za 681 korun za metr čtvereční.
Po nájmech je v období bytové krize čím dál větší poptávka. Podle dat společnosti M&M Reality se na jeden inzerát o nájemní bydlení ve větších městech přihlásí okamžitě až padesát zájemců. Svůj podíl na tom má i zásah České národní banky, která od 1. října loňského roku zavedla přísnější podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů. Zájem o nájemní bydlení pak vzrostl o jednu třetinu.
„Průměrný počet zájemců, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je v Praze 10 (před říjnem 2018 to bylo v průměru cca 7 zájemců) a v Brně 15 (před říjnem to bylo cca 10 okamžitých zájemců). Ozve se ale i třicet zájemců najednou, v extrémních případech jich bylo kolem padesáti. To se týká především menších bytů s dobře nastavenou výší nájemného,“ uvádí Hypoindex.cz.
V České republice zatím průměrný podíl nájemního bydlení dosahoval 23 procent. Podle statistik Euromonitor International z roku 2016 žije v nájmech nejvíce Němců (50,8 %) a Dánů (46,6 %). Úplně nejméně lidí žije v nájmu ve Slovinsku (3 %) a Maďarsku (3,9 %).