Ruské válečné námořnictvo směřuje do Afriky. Bude mít základnu v Súdánu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Snaha o přístup k jižním mořím a kontrola nejdůležitějších obchodních cest byla vždy jedním ze základních pilířů ruské zahraniční strategie, která se ale začala částečně naplňovat až v moderní době. Teprve až nyní od dob Sovětského svazu zvýšila Moskva svou schopnost dislokovat námořnictvo v dalších oblastech světa. To potvrzuje i zpráva agentury TASS z tohoto týdne. Podle ní ruský premiér Michail Mišustin schválil návrh dohody o zřízení námořní základny v Súdánu, který následně předloží prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Návrh dohody, který zveřejnil legislativní server Mišustinovy vlády, uvádí, že výstavba základny bude mít formálně vlastnosti logistického a údržbového střediska pro lodě. Z povahy dokumentu je však jasné, že jde o základnu vojenského námořnictva. Nedávno zřízená základna ruského námořnictva v Tartúsu na syrském pobřeží Středozemního moře byla také původně zřizována jako logistické centrum.
Jak poznamenává italský analytický server Insider Over nejnovější ruský krok ukazuje, že strategie Vladimíra Putina v Sýrii má daleko širší rozměr. Po kontrole východního Středomoří tak nyní vykrystalizovaly ruské záměry také v Rudém moři, bráně do Středomoří, ale i v opačném směru k Indickému oceánu a Perskému zálivu.
Návrh dohody mezi Ruskem a Súdánem o námořním logistickém centru byl předložen ruským ministerstvem obrany, schválen ministerstvem zahraničí a dalšímu ruskými orgány a předběžně odsouhlasen súdánskou stranou. Jak uvádí návrh dohody, logistické zařízení ruského námořnictva v Súdánu „splňuje cíle udržení míru a stability v regionu, je defenzivní a není namířeno proti jiným zemím“.
Námořní logistickou základnu lze využít k provádění oprav a doplňování zásob a k odpočinku členů posádek ruských námořních lodí. Návrh dohody stanoví, že na námořní logistické základně mohou zůstat maximálně čtyři válečné lodě, včetně „námořních lodí s jaderným pohonem za podmínky dodržování jaderných a environmentálních bezpečnostních norem“.
Vznik ruské námořní základny v Rudém moři stojí na rusko-súdánské smlouvě o vojenské spolupráci na období sedmi let, která vstoupila v platnost v roce 2019.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.