Důchodci ještě nemají vyhráno. Vyšší penze musí vláda prosadit do konce září
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládní navyšování důchodů na příští rok ještě není hotovou věcí. Návrh sice prošel sněmovnou po dvouhodinové rozpravě, přesto se k předloze dolní komora znovu vrátí. Důvodem je, že Senát návrh na zvýšení důchodů vrátil s tím, že vládní návrh není spravedlivý. V září tak budou poslanci rozhodovat, zda přijmou pozměňovací návrh ODS, podle kterého by dostal každý senior tisíc korun měsíčně navíc, pokud je už v penzi 25 let. Projednání navíc musí poslanci stihnout do konce září, kdy má předloha nabýt účinnosti.
Důchody jsou jedním ze stěžejních témat vlády. Každým rokem totiž k zákonné valorizaci zhruba ve výši 700 korun přisype kabinet Andreje Babiše důchodcům 200 korun, aby se mohl pochlubit navyšováním penzí o 900 korun. Senátoři letos s vládním navýšením nesouhlasili a vrátili předlohu s pozměňovacím návrhem. Podle nich by se měla odstranit nespravedlnost, kdy důchodci, kteří jsou již 25 let v penzi, by měli dostat o tisíc korun navíc každý měsíc. Křivdu měla způsobit právě vláda, která se podobně rozhodla přidat důchodcům starším 85 let na letošní rok.
Senátoři se na tomto pozměňovacím návrhu z dílny ODS shodli jednohlasně, včetně zástupců z hnutí ANO a sociální demokracie. Výdaje spojené s touto změnou by znamenaly pro rozpočet dvě miliardy navíc. „Můj návrh pouze odstraňuje nespravedlnost, kterou způsobila stávající vláda. Ženy – matky, které strávily většinu pracovního života v komunistické totalitě, odcházely do důchodu dříve než muži. Tedy asi 140 000 matek dnes nesplňuje podmínku věku 85 let pro navýšení důchodu, přestože jsou v penzi delší dobu než například 85letí muži a pobírají tak nižší důchody. Podařilo se nám napravit velkou nespravedlnost. Věřím, že poslanci se zachovají stejně rozumně jako senátoři a návrh také podpoří,“ řekl po jednání předseda senátorů za ODS Miloš Vystrčil.
S tím nesouhlasí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, podle které je návrh nehospodárný. „Nezvyšuje důchody nad rámec zákonné valorizace zejména u těch seniorů, kteří pobírají nedůstojné nebo nespravedlivé důchody, ale zvyšuje důchody u všech seniorů, kteří ještě nedosáhli 85 let, ale v důchodu jsou již 25 let. Přitom víme, že samotná délka pobírání důchodu není dobrým vodítkem pro změny výše důchodu,“ řekla k návrhu Vyskočila ministryně Maláčová.
Sněmovna - ať už přijme pozměňovací návrh, či nikoliv - bude pod časovým tlakem. Změnu důchodů totiž bude muset přijmout do konce září. Poslanci se sejdou poprvé na schůzi 10. září. Pokud by zákonodárci nestihli předlohu projednat, museli by svolat mimořádnou schůzi. Po případném schválení navíc zákon poputuje k hlavě státu Miloši Zemanovi, který má na podpis lhůtu patnácti dnů.
Souběžně s přidáváním penzí vznikla i expertní skupina pro spravedlivé důchody. Tu založila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Ta chce řešit dílčí napravování křivd, které byly způsobeny v minulosti. Opozice však činnost komise ostře kritizuje a trvá na tom, aby se vláda pokusila připravit reformu penzijního spoření, kvůli alarmujícím analýzám. Ty uvádějí, že se současný systém bez výrazných změn zhroutí v roce 2030. „V současné době veřejné finance nemají nějaký významnější problém, ten se začne objevovat až někdy po roce 2030, kdy se začne dostávat důchodový systém do deficitu v souvislosti se silnými ročníky 70. let a jejich odchody do důchodu,“ řekl dříve člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.
Změnit by se to dalo v případě, že by proběhla „nějaká ne úplně kosmetická úprava důchodového systému“. Politici podle Pavla musí najít takový systém, který zabrání obrovským deficitům. Zároveň musí také zajistit, aby byl dostatečně sociálně citlivý a neuvrhne důchodce do existenčních problémů. V opačném případě by výdaje na důchody mohly být ročně o čtyři procenta HDP vyšší než příjmy. K poměru k dnešním cenám by tak schodek mohl činit ročně až 200 miliard korun.
Rezignaci na celkovou důchodovou reformu také kritizuje člen sociálního výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Výrok paní ministryně mě překvapuje. Já osobně jsem přesvědčen, a je to i dlouhodobý postoj KDU-ČSL, že důchodová reforma je nevyhnutelná. A počítal jsem s tím, že nová důchodová komise bude v tomto ohledu důležitým prvkem. Pokud záhy po jejím vzniku paní ministryně zpochybňuje její smysl, tak to bohužel ukazuje na to, že vláda si s reformou penzí neví rady,“ řekl pro Echo24 Kaňkovský. Ministryně Jana Maláčová však důchodovou reformu připravuje a zveřejnit ji hodlá na podzim tohoto roku.