Návrat Al-Káidy? Podle NATO chce obnovit své postavení vůdce terorismu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Teroristická síť Al-Káida se snaží vydobýt si znovu vůdčí postavení na půdě mezinárodního terorismu v době, kdy Islámský stát (IS) zažívá porážky. Na bezpečnostní konferenci v Izraeli to dnes náměstek generálního tajemníka NATO pro bezpečnost a tajné služby Arndt von Loringhoven. Pro Západ podle něj tato rivalita obou skupin zvyšuje riziko.
Islámský stát si podle von Loringhovena přes vojenské porážky udržel personál a je schopen získat nové bojovníky mezi ženami a dětmi.
Oslabení IS „Al-Káidě poskytuje možnost pokusit se obnovit své dřívější postavení,“ řekl von Loringhoven. „V posledních čtyřech, pěti letech se pozornost světa soustředila na IS a Al-Káida si v klidu obnovovala svou celosvětovou síť a kapacity,“ sdělil zástupce NATO a jako doklad uvedl aktivity teroristů v Kašmíru, Afghánistánu, Sýrii, Jemenu, Somálsku a na severu Afriky.
Al-Káida se chce znovu chopit vedení názorově spřízněných skupin a extremistů. Soupeření o toto postavení, o bojovníky a příznivce mezi ní a IS zvyšuje hrozbu terorismu pro NATO a jeho partnery, soudí von Loringhoven.
Al-Káida provedla v roce 2001 atentáty na USA, po nichž následovaly války v Afghánistánu a Iráku. V roce 2011 americké komando zabilo jejího vůdce Usámu bin Ládina a krátce potom se objevil IS, řídící se podobně jako Al-Káida extremistickou formou sunnitského islámu.
NATO odhaduje, že IS měl na vrcholu svého působení v Iráku a Sýrii 39.000 bojovníků, nyní je jich podle odhadů 18.000 až 20.000. Jsou rozptýleni po Sýrii a Iráku a odešli do podzemí. Von Loringhoven se zmínil také o „znepokojivém trendu, jímž je propaganda namířená na radikalizaci žen a nezletilých“.