Rusové údajně obsadili nemocnici v Mariupolu a drží v ní rukojmí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruské jednotky údajně obsadily nemocnici v jihoukrajinském přístavním městě Mariupolu. S odvoláním na organizaci Media Human Rights Initiative (MHRI) o tom informovala novinářka Anastasia Magazovová.
„Obyvatelé Mariupolu kontaktovali horkou linku Media Human Rights Initiative (MHRI) s tím, že od včerejšího rána (14. března) je oblastní nemocnice intenzivní péče v Mariupolu (Troitská ulice 46) obsazena ruskými jednotkami,“ napsala na svém twitteru. „Zaměstnanci a pacienti nemocnice jsou drženi jako rukojmí,“ dodává. Zprávu z obklíčeného města nebylo možné nijak ověřit, ani ruská strana na ni nereagovala.
Z obléhaného Mariupolu dnes mohlo odjet humanitárním koridorem asi 2000 osobních aut, stejné množství na odjezd čeká, uvedla v úterý na sociální síti místní radnice. V pondělí se takto ve 160 vozech evakuovalo 300 civilistů, kteří dorazili do Záporoží. V Mariupolu, který je dlouhodobě vystaven intenzivnímu ruskému ostřelování, trpí statisíce lidí nedostatkem vody, potravin, léků, elektřiny a tepla.
Útoky na nemocnice se často stávají předmětem informační války. Ukázalo se to při útoku na porodnici v Mariupolu. Záběry zraněných matek Rusové odmítali s tím, že jde o nalíčené herečky. „V té nemocnici dlouhodobě nebyly žádné ženy ani děti, ani zdravotnický personál. Obsadili to tam ukrajinští radikálové, vytvořili tam základnu a používají lidi jako živé štíty,“ tvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ukrajinci naopak trvali na pravdivosti zpráv, sledovali osudy žen z porodnice. Prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z válečných zločinů.
Od začátku ruské invaze přišlo v Mariupolu o život více než 2500 obyvatel, tvrdí místní úřady. V přístavním městě strategického významu žilo před válkou více než 430 tisíc lidí.