Přichází babišovné
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Příští týden to budou dva měsíce od začátku karantény a koronavirového vypnutí ekonomiky. Ve většině zemí Evropy se vypínalo v podobné době. V mnoha z nich mají vypnutím zasažení podnikatelé a zaměstnanci dlouhé týdny na účtech vládní pomoc ve stovkách miliard eur. Přesně vědí, které daně a odvody pojistného jim jsou odloženy přinejmenším na tři měsíce. A pak můžou začít vyjednávat o jejich odpuštění.
V Česku jsme na tom úplně jinak. Vláda Andreje Babiše zatím přímo pomohla zasaženým jen minimálně. Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská spočítala, že do 28. dubna dorazila postiženým na účet vládní pomoc za 13,2 miliardy korun. To je 0,25 procenta HDP. Pomoc, která už byla parlamentem schválena, dosahuje 2,2 procenta HDP. Sliby podpory, které Andrej Babiš nebo členové jeho kabinetu vypouští do veřejného prostoru, ale zatím nejsou schváleny parlamentem, celkově nedosahují ani 3,9 procenta HDP. To je nesrovnatelně nižší pomoc, než nabídly jiné evropské země. O rychlosti nemluvě.
Pak postupně začal kabinet náhodně vytahovat různé ad hoc pomoci speciálním skupinám. Dá se dlouho diskutovat, jestli jsou zrovna ony ty zasažené a jestli je zrovna tohle ta efektivní pomoc, která ekonomiku skutečně podrží. Za speciální pozornost stojí daň z převodu nemovitostí, které se budu v komentáři na Echo24 věnovat příští týden. Tam panují silné pochybnosti o tom, co je skutečnou motivací, proč se stát v rozpočtu s rekordním schodkem v historii rozhodl vzdát právě 13,9 miliardy korun z této daně. Pochybnosti nebudí samotné zrušení této daně, ale jeho podmínky.
Pak se objevil plán superministra obchodu a dopravy Karla Havlíčka, aby stát uhradil všem zasaženým podnikatelům 50 procent z nájemného za dobu od 1. března do konce června, za předpokladu, že dalších 30 procent mu uhradí pronajímatel. Na nájemce tak zbyde jen 20 procent nájmu.
Večer vypochodoval Andrej Babiš na vlídný rozhovor do televize Nova, kde nemusel čelit žádným ostrým ani polemickým otázkám moderátora Raye Korantenga. Byla to taková talk show, kde premiér oznámil další dvě záchranná esa. Úvahu o šrotovném pro automobilky, kdy stát fakticky lidem přispívá na nákup nového auta, čímž je motivuje ke koupi. A přidal i nápad na snížení DPH v hotelech z 15 na 10 procent. S vysvětlením, že ho máme jedno z nejvyšších v Evropě.
Státní pomoc se přesouvá do další fáze. Od strategie „donutíme k ní soukromé firmy“ se přechází k přímému, úředně organizovanému rozdělování podpor pro různé zasažené skupiny. Automobilkám šrotovné, nájemcům státní dotaci činže, hoteliérům nižší daň. Všechno je to vedené snahou, aby na záchranných opatřeních byla vizitka. Přímý transfer od babišovného. Administrativně docela náročné, selektivní a dost zdlouhavé.
Po koronavirovém vypnutí bylo zřejmé, že to, co bude v ekonomice okamžitě chybět, je likviditace, která ji udrží v chodu. Peníze, které mají lidé a firmy okamžitě k dispozici, aby mohli platit za nákupy a služby. Aby si navzájem platili a nerozmohla se krize poptávky a druhotná platební neschopnost.
Nejjednodušší cestou, kterou to šlo udělat ze dne na den, byl odklad daní a pojistného. Vláda prostě ty peníze nevybere a nechá je lidem, aby mohli po zásahu fungovat. Je to velmi elegantní forma vládního překlenovacího úvěru. Většina evropských vlád okamžitě schválila odklady u plateb daní i pojistného většinou na tři měsíce. Je to jednoduché, nejsou k tomu potřeba žádné úřední úkony. A lidem zůstanou peníze, které by jinak museli zaplatit státu. Mají je tady a teď, když je potřebují, protože jim vypadly příjmy.
To vláda tvrdě odmítala. Odklad DPH odmítá stále. U sociálních pojištění se po měsíci a půl dopracovala k tomu, že připustila odložení na tři měsíce. S tím, že se z odložené částky zaplatí úrok čtyři procenta. Tohle je ta nejrychlejší a nejefektivnější pomoc. Špatně se ale prodává v rámci politického marketingu: co všechno pro vás, dámy a pánové, vláda Andreje Babiše udělala. Na to jsou potřeba konkrétní úlevy a přímé transfery jednotlivým skupinám. Různé formy babišovného. Pro automobilky, hotely. Příští týden určitě vyplavou další.
O rychlou a efektivní pomoc nejde, tohle musí být jasně viditelné babišovné. Využití vypnutí ekonomiky jako příležitosti k další přerozdělovací show už začíná být hodně okaté.