Místo vlády odborníků sestavil Babiš kabinet loajálních, zní z opozice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Předesda ODS Petr Fiala mluví o tom, že hlavní kvalifikací jejích členů je loajalita, nikoli odbornost. Podle Pirátů je touto vládou vidět neschopnost Andreje Babiše. „Nepochopil politické vyjednávání, kdy musí respektovat podmínky jednotlivých stran,“ řekl Ivan Bartoš. Opoziční strany hromadně kritizují, že vláda byla jmenována v den výročí vraždy Milady Horákové.
„Vláda je nekompletní, ministerstvo zahraničí patří k pěti nejdůležitějším resortům. Vláda má problematické složení, příkladem je třeba obsazení ministerstva dopravy či spravedlnosti. Jejím premiérem je trestně stíhaná osoba, a proto nelze s jistotou předpokládat, že trestní řízení za těchto okolností bude probíhat objektivně a nestranně,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
„Občanská demokratická strana nevysloví důvěru takovéto vládě, protože nesouhlasí s jejím složením, programem, ani tím, jakým způsobem vznikala. Je zde mnoho důvodů, proč by tato vláda neměla získat důvěru od žádné demokraticky smýšlející politické strany,“ dodal Fiala.
K chybějícímu ministrovi zahraničí se vyjadřoval dříve i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. „Nemít v dnešní době plnohodnotného ministra zahraničí je jako otevřít minipivovar a nemít sládka. Od konce února tuto vládu ANO a ČSSD domlouvá a nakonec předvádějí takový amatérismus,“ uvedl Marian Jurečka z KDU-ČSL. Na zahraniční resort se postavil Jan Hamáček, který je současně i ministrem vnitra.
Většina politiků pak poukazuje na symboliku, kdy byla vláda jmenována. Právě 27. června si celý stát připomíná oběti komunistického režimu. „Prezident Miloš Zeman 27.6. jmenoval vládu, která poprvé v historii ČR bude závislá na hlasech komunistů. Před 68 lety, 27.6., zavraždili komunisté Miladu Horákovou. Prezident Klement Gottwald jí odmítl dát milost. Byl to také bezskrupulozní opilec, myslící jen na sebe,“ napsal na Twitter předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.
„Softpragmatičtí čeští komunisté vítězí. Za podporu vlády získají vliv, moc – i prebendy. Jako třešnička na dortu pak v den obětí komunismu. Andreji Babišovi se fakt daří měnit tuto zemi,“ uvedl předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.
Opozice má plno keců, tvrdí Babiš
Ke svému předsedovi se s kritikou přidal i šéf poslaneckého klubu STAN. „Že tato polokomunistická vláda bude jmenována v den památky obětí komunistického režimu je už jen dokreslením odporného provokativního cynismu Miloše Zemana, který neváhá pošpinit památku našich statečných předků, vlastenců i jejich potomků,“ řekl pro Echo24 Jan Farský.
Na personální složení vlády upozorňuje také místopředseda ODS Martin Baxa. „Dávno pryč jsou slova Andreje Babiše o tom, že by ve vládě měli sedět odborníci. Loajalita dostává přednost před kompetencí. Zvlášť mě udivuje, že premiér za svými nominacemi nestojí a nechává si prezidentem jmenovat nekompletní vládu, k čemuž nemá prezident žádnou oporu v ústavě. Zejména ministr zahraničí bude v současné době chybět a Česká republika tak bude v zahraničí oslabena,“ řekl pro Echo24 místopředseda ODS Martin Baxa.
Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila je jmenování v symbolický den špatným vtipem. „Skutečnost, že jmenování takovéto vlády proběhlo v den výročí zavraždění doktorky Milady Horákové, považuji za špatný vtip a urážku všech obětí komunistického režimu. Pokud budeme na tragické chvíle naší historie zapomínat nebo je relativizovat, budeme odsouzeni je prožít znovu,“ uvedl Jiří Pospíšil.
Andrej Babiš si však z kritiky nic nedělá. Znovu připomněl, že den od posledních sněmovních voleb nabídl spolupráci ODS, která ale odmítla. „Má plno keců ta opozice,“ řekl Babiš na kritiku. Jeho vláda bude žádat sněmovnu o důvěru jedenáctého července. Babiš bude potřebovat hlasy komunistů, kteří ale poslední kroky předsedy hnutí ANO brali nelibě. Důvodem je dosazování vlastních lidí do energetické společnosti ČEZ nebo zatajování jednotlivých ministrů.