Polokomunistická vláda Andreje Babiše získala důvěru. Pro hlasovalo 105 poslanců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Přesně po 264 dnech od voleb získal Andrej Babiš důvěru pro svou menšinovou vládu. Díky hlasům ANO, KSČM a ČSSD získala 105 hlasů. Proti bylo 91 poslanců. Jednání o důvěře vládě začalo ve středu v 9:00 a skončilo ve čtvrtek krátce po jedné hodině. „Je to špatná zpráva pro Českou republiku,“ řekl po hlasování šéf ODS Petr Fiala.
Mluvil o tom, že se komunisté dostávají téměř po třiceti letech k moci a uvedl, že se jedná o polokomunistickou vládu. Šéf Lidovců Pavle Bělobrádek zmínil, že hlasováním končí první a začíná druhá Česká republika.
Jednání o důvěře vládě jsme sledovali on-line zde.
„Dnes je černý den polistopadové politiky. Je odpovědností Andreje Babiše, že třicet let po revoluci přivedl opět komunisty k moci. Za TOP 09 říkám, že budeme tvrdou a konstruktivní opozicí, která bude dohlížet na udržování západního kurzu naší země,“ reagoval šéf TOP09 Jiří Pospíšil. O špatné zprávě mluvil i šéf STAN Petr Gazdík.
Opačný názor měl Vojtěch Filip, který uvedl, že skončila půlroční krize v České republice. „Je to dobrá zpráva pro občany České republiky,“ řekl. Komunisté podle něj podpořili vládu z „programových důvodů“. Debata, která předcházela hlasování o důvěře, nebyla podle něj vedena věcně. „Ještě hodně se musí učit, aby byli skutečně demokratičtí,“ dodal komunista Pavel Kováčik.
Právě účast komunistů opoziční členové dolní komory, kteří se střídali u řečnického pultíku, kritizovali nejčastěji. Rozebírali i jednotlivé sliby ve vládním programovém prohlášení. Poslanec ODS Martin Kupka například uvedl, že vládu charakterizují různé rozpory. „Hlavní heslo nové vlády by mohlo znít: Naznačte nám, co chcete slyšet, a my vám to řekneme,“ řekl.
Podobně se vyjádřil i jeho stranický kolega Vojtěch Munzar, podle něhož kabinet říká, že „nikdo vám nedá tolik, kolik my dokážeme slíbit“. Munzar se pozastavil i nad podporou KSČM, s níž, jak připomněl, ANO spolupracuje třeba v Kladně a ve Středočeském kraji. „To není ani partnerství z rozumu. To je partnerství vzájemného porozumění a souznění,“ prohlásil. Poslankyně ODS Veronika Vrecionová se těší, jak uvedla, na den, kdy vláda skončí v propadlišti dějin.
Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO) k tomu, aby poslance informoval o personálních dohodách, které uzavřel s komunisty a s prezidentem Milošem Zemanem v diplomacii nebo správě státních podniků, a o tom jaké dohody byly uzavřeny ve věci dostavby jaderných bloků a zda uzavřel dohodu o dostavbě těchto bloků s čínskými nebo ruskými firmami.
„Věřím že se dá poručit větru a dešti, nicméně bych nabádal ke střízlivému vidění těch plánů,“ uvedl další poslanec TOP 09 Vlastimil Válek k programovým slibům vlády. Například vysokorychlostní internet nelze podle něj zařídit všude, například ne na vrcholu Sněžky nebo v dolech.
Na úvod vystoupil prezident Miloš Zeman.Ve svém proslovu vyzdvihl to, že programové prohlášení vlády obsahuje dlouhodobý investiční program. Subjektivně by dal na první místo opravu kulturních památek, objektivně ale podle něj Česká republika potřebuje především investice do infrastruktury a energetiky. Označil za chybu, že plány v oblasti infrastruktury jsou určitější než v oblasti energetiky. Prezident se opět vyslovil pro stavbu vodního kanálu propojující řeky Dunaj, Odru a Labe.
Premiér Andrej Babiš měl projev trvající více než hodinu a půl. „Jsem přesvědčen, že nová menšinová vláda udělá maximum pro lidi,“ zdůraznil premiér. Totéž podle něho kabinet učiní i pro to, aby Česko prosperovalo. Zároveň vyjádřil pochopení k očekávané kritice opozice. „I kdybych řekl, že zítra tady bude Švýcarsko, tak budete hlasitě protestovat,“ prohlásil, ale zároveň poznamenal, že kabinet se nebude chovat arogantně a bude chtít s opozicí spolupracovat třeba v zahraniční politice, digitalizaci nebo na urychlení výstavby dopravních projektů.
Poměrně obšírně se věnoval rovněž hospodaření státu. Vláda by podle něj chtěla směřovat k vyrovnanému rozpočtu, ale deficit je minimální. „Je třeba vnímat minulé dluhy v investicích,“ zdůraznil v této souvislosti premiér, jenž slíbil třeba výstavbu nebo modernizaci 210 kilometrů dálnic do roku 2021.