Nová povinnost pro nájemce?

Nájemce přihlásí do bytu desítky lidí a majitel je bezmocný. ODS chce změnu

Nová povinnost pro nájemce?
Nájemce přihlásí do bytu desítky lidí a majitel je bezmocný. ODS chce změnu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Někteří nájemníci si myslí, že si v bytě, který si pronajímají, nemohou bez souhlasu jeho majitele nahlásit trvalý pobyt. To ale není pravda – ve skutečnosti jim k tomu stačí jen platná nájemní smlouva. ODS to ale chce změnit. Navrhuje, aby k tomu byl nutný souhlas vlastníka nemovitosti. A většina pronajímatelů by za to zřejmě byla ráda.

„Navrhujeme novelu zákona o evidenci obyvatel, která vrátí povinnost souhlasu majitele nemovitosti s tím, že si do jeho nemovitosti někdo nahlásí trvalé bydliště,“ uvedl k tomu při představování „balíčku sedmi důležitých zákonů“ předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Pod návrh zákona se podepsalo všech 25 staronově zvolených poslanců ODS. Nyní je přitom souhlas majitele bytů nutný jen v případě, kdy nájemce nemá platnou nájemní smlouvu.

Podle ODS v praxi dochází k tomu, že proti vůli vlastníka si někdo do jeho domu či bytu přihlásí více obyvatel, kteří se tam ale fakticky nezdržují. Tím vznikají pro vlastníka či další nájemce komplikace – třeba v případě exekuce.

„Dnešní praxe, kdy jsou např. v jednom bytě 1+1 nahlášené desítky osob na základě pouhého souhlasu nájemce, tedy „nevlastníka“, je mnohdy zneužívána lidmi s nekalými úmysly. A majitel objektu je proti tomu bezmocný,“ uvedl pro deník Echo24 poslanec Pavel Blažek, který je pod návrhem podepsaný jako první. „Vlastník má být vždy ten, kdo má mít právo mluvit do toho, kdo je úředně hlášen v jeho domě,“ dodal Blažek.

Ministerstvo vnitra uvádí, že k nahlášení nebo změně trvalého pobytu je nutné obrátit se na obecní úřad. Zde musí občan vyplnit a podepsat „Přihlašovací lístek k trvalému pobytu“, prokázat totožnost občanským průkazem a doložit doklad opravňující užívání bytu nebo domu (např. výpis z katastru nemovitostí, nájemní smlouvu), anebo pokud doklad nevlastní, úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu.

ODS přitom v návrhu přesně neříká, jak by tato forma souhlasu měla být upravená. „Může jít o obecný souhlas např. v nájemní smlouvě nebo o souhlas pro konkrétní případ. To se již ponechává na dohodě zúčastněných osob,“ píše se v důvodové zprávě s tím, že tato podmínka neplatí v případě rodinných příslušníků.

Proti návrhu zákona se na Facebooku vymezil Stanislav Křeček, zástupce ombudsmanky Anny Šabatové. Uvedl, že je to podle něj pěkná pitomost. „Přihlášení k trvalému pobytu je podmínkou realizace ústavního práva volit. Pokud majitel domu nebude souhlasit, bude občanům upřeno volební právo? To je nepřijatelné!“ uvedl. Podle Blažka je to ale nesmysl, protože volební právo vyplývá a odvíjí se od státního občanství. „Trvalý pobyt v tom nehraje žádnou roli – existují úřední adresy, kam se lze pro tyto účely nahlásit,“ uvedl.

V rámci balíčku sedmi zákonů, které vedení ODS představilo a které mají zajistit bezpečnost pro občany České republiky nebo jim zjednodušit život, chce strana ještě prosadit minimální výdaje na obranu ve výši 2 % HDP, zrušit daň z nabytí nemovitosti, odložit povinné e-recepty, zrušit kontrolní hlášení DPH, zrušit EET a také zrušit zákaz prodeje o vybraných svátcích.

12. prosince 2017