Nemůžeme lidem říkat, jak se mají v noci prokazovat. To musí udělat politici, říká policie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lidé, kteří se pohybují venku v době zákazu vycházení, s sebou nemusí nosit žádné dokumenty či smlouvy dokazující to, kam jdou. Může to však sloužit k urychlení kontroly, řekl deníku Echo24 mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Nyní už bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula přitom původně hovořil neurčitě o povinnosti důvod své cesty prokázat. „Nejsme v pozici někoho, kdo může říct, jak se mají lidé prokazovat. To musí udělat politici,“ dodal Moravčík.
Pro kontrolu nového vládního nařízení, které od středy zakazuje až na výjimky venkovní pohyb osob po deváté hodině večer, policie žádný metodický pokyn nemá. „Každý případ bude řešen individuálně a bude vycházet z osobní a místní znalosti policistů,“ řekl Ondřej Moravčík. Případné doklady, jako je například pracovní smlouva, mohou sloužit jako urychlení kontroly pro obě strany, rozhodně však nejsou povinné. „Pokud si nechce otravovat život občan ani policie, je samozřejmě lepší, není to povinné, ale lepší, když ten člověk má čím prokázat, že je na veřejnosti oprávněně v souladu s nějakou výjimkou,“ potvrdil i 1. náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek České televizi.
Jak přesně se prokázat bez dokladů však policejní mluvčí nespecifikoval. „Vždy bude záležet individuálně,“ řekl Moravčík s tím, že například na venkově či malých městech je zásadní a často dostačující místní znalost policistů. Žádné větší problémy policie kvůli zákazu vycházení nezaznamenala, situace byla z pohledu přestupků stejná jako v předchozích dnech, dodal Moravčík. Jde podle něj o jasné a srozumitelné nařízení, potíže mají lidé spíše v otázkách toho, kde všude mají nosit roušky či kolik lidí může chodit pohromadě. „Ne, že by to ti lidé chtěli prioritně porušovat, ale nevědí to,“ řekl policejní mluvčí.
Specifický postup volí ve sporných případech například pražská městská policie. „Ve sporných případech strážník na místě nikdy neuzavře věc pokutou, ale oznámí ji správnímu orgánu, kde může dotyčná osoba lépe reagovat a obhajovat svůj pobyt venku,“ poznamenala mluvčí městské policie Irena Seifertová.
Lidé nic prokazovat nemusí, říká právník
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v pondělí oznámil, že pokud bude člověk zastaven po jednadvacáté hodině policejní hlídkou, „bude dotazován na to, kam jde, bude mít povinnost prokázat, kam jde, kde pracuje“. Nad tímto právním výkladem vládního nařízení se však pozastavili i odborníci, které oslovil deník Echo24. Za nereálné to označil právník Andrej Lobotko. „Lidé nebudou muset prokazovat nic,“ řekl deníku Echo24 právník Andrej Lobotka s tím, že policie nemůže po lidech požadovat, aby nějakým dokumentem prokázali, kam jdou. „Dokazuje se vina, neprokazuje se nevina,“ dodal.
Vedoucí katedry trestního práva na pražské právnické fakultě Jiří Jelínek deníku Echo24 řekl, že v případě zastavení hlídkou by mělo stačit ústní prohlášení. „Pokud je prohlášení věrohodné, to znamená, že ten člověk nebude jevit známky podnapilého stavu a podobně, nebude to zjevně smyšlené zaměstnání, tak je logické předpokládat, že je to pravdivé,“ řekl deníku Echo24. Podle něj pak mohou policisté posuzovat případy individuálně a vycházet tak ze svých zkušeností a místní znalosti, aby odhadli, kdo skutečně nařízení záměrně sabotuje. Podle Andreje Lobotka jde však tímto způsobem pravidlo stejně těžko vymáhat, jelikož člověk nemá povinnost policistům o cíli své cesty sdělit nic.
Od středy 28. října zatím do konce nouzového stavu 3. listopadu platí zákaz nočního vycházení. Vláda rozhodla, že lidé musí zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Výjimky platí mimo jiné pro cesty do zaměstnání, výkon povolání, neodkladné cesty kvůli ochraně života, zdraví a majetku, ale také pro venčení psů ve vzdálenosti do 500 metrů od bydliště.