Záběry Bečvy z dronu zpochybňují posudek soudního znalce
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle závěrů soudního znalce v případě otravy řeky Bečvy se jedy dostaly do řeky z výpusti u Rožnova více jak tři kilometry od prvních zaznamenaných úhynů. Tyto závěry kritizuje řada politiků i odborníků. Nově znalecký posudek zkritizoval i místní učitel Jan Husák z Valašského Meziříčí. Zveřejnil video mapující více než tři kilometry řeky, jež dělí výpusť u Rožnova od místa prvních úhynů. Video natočil pomocí dronu a klade si otázku: „Opravdu přitekly jedy do Bečvy z Rožnova?“. Upozornil na to server Novinky.
Kyanid, který se v řece Bečvě objevil v září 2020, způsobil jednu z největších ekologických katastrof v dějinách Česka. Za oběť mu padlo 40 km řeky, na kterých otrávil veškerý život a 40 tun ryb, které museli rybáři odvézt do kafilérií. Po dvou odkladech soudní znalec Jan Klicpera policii dodal znalecký posudek, podle kterého za otravu Bečvy mohly látky vypuštěné z výpusti u Rožnova. Tento posudek vyvolal řadu otázek, jelikož identifikovaná výpusť se nachází přes tři kilometry od místa prvních úhynů ryb. Zpochybnit posudek se nyní pokusil Jan Husák, když pomocí dronu upozornil na dva jezy a pět peřejí, které se nachází mezi výpustí a místem prvních úhynů. Tam všude mohlo dojít k mísení jedů.
„Proto jsem vytvořil video pořízené s využitím dronu. Detailně zachycuje celý úsek od rožnovské výpusti až po místo prvních pozorovaných úhynů. Poskytuje výmluvný obraz toho, jak to vypadá s takzvanými mísícími zónami v inkriminovaném úseku řeky,“ uvedl Husák pro Právo. Podle znalce Klicpery mohlo za pozdější účinnost jedů především specifická hydraulika vody v daném úseku. Znalec v inkriminovaném úseku provedl test s barvivem fluorescin, které se podle jeho závěrů drželo v pravé části řeky. Klicperův pokus zaznamenali dronem i policisté. Toto tvrzení však Husák považuje za nepravděpodobné, protože podle dříve zveřejněných fotografií se barvivo vyskytovalo po celé šířce řeky už za prvním jezem.
Své video, ukazující několik možných míst mísení i potencionálních dalších úniků Kučera předal policii. „To video jsem vytvořil z více důvodů, jedním z nich byl ten, aby jej policejní vyšetřovatelé mohli porovnat s posudkem soudního znalce,“ uvedl Husák. Podle policejní mluvčí Lenky Javorkové však vyšetřovatelé zabývající se případem ještě video neobdrželi.
V době úhynu prohlásil ministr životního prostředí, že vypátrání viníka bude otázka hodin. V blízkosti katastrofy je i chemička DEZA se svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše, která v minulosti platila několik pokut za nedodržení limitů u vypouštění chemikálií do řeky. Že by kyanid v řece pocházel z chemičky, firma několikrát striktně odmítla. Podle informací iDnes.cz Klicpera označil za viníka firmu Energoaqua, ta pochybení odmítá. Inkriminovaná výpusť obsluhuje 55 firem. Sněmovna minulý měsíc zřídila ke kauze Bečva vyšetřovací komisi, jejíž závěry se očekávají v září.