Manželství ne, dva otcové v rodném listě ano. Vzniká třetí varianta sňatků homosexuálů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Právo na adopci dítěte partnera ano, název manželství ne. Ve třetím návrhu, který k tématu sňatků homosexuálů míří do Poslanecké sněmovny, nebude chybět ani možnost osvojení dítěte partnera, uvedl pro deník Echo24 poslanec Patrik Nacher (ANO), který předlohu společně s právníky dokončuje. Předložit by jej mohl v průběhu ledna. V té době bude ve sněmovně s největší pravděpodobností pokračovat i debata o tom, zda manželství všech párů zcela zrovnoprávnit, nebo naopak institut manželství muže a ženy chránit ústavou.
Nacherem předkládané řešení je některými poslanci označováno jako kompromisní. Od návrhu Radky Maxové (ANO) se liší zejména možným názvem svazku dvou lidí. „Představa pana poslance Nachera byla taková, že chce zanechat jiný název a jiný institut pro heterosexuální páry – zůstane manželství. A pro homosexuální jsme se rozhodli novelizovat zákon o registrovaném partnerství,“ přiblížila pro deník Echo24 podobu chystané novely Daniela Kovářová, která v minulých dnech dokončila základní text poslaneckého návrhu, s tím, že by z dosavadního názvu svazku zůstalo pouze partnerství.
Rozdíl oproti návrhu poslankyně Maxové tak spočívá i v legislativní oblasti. Zatímco zrovnoprávněním manželství by páry automaticky získaly všechna práva, tedy včetně nejvíce debatovaného osvojování dětí, v případě novely stávající podoby registrovaného partnerství je práva zapotřebí nově definovat.
Podle Nachera tak zákon nebude zcela kopírovat institut manželství, kromě názvu se návrhy liší v praktických záležitostech. „Nebude to úplně stoprocentně stejné, jsou tam věci, které by u stejnopohlavních párů nedávaly smysl, typicky je to určení otcovství,“ řekl deníku Echo24 Patrik Nacher. „Jde o narovnání věcí, které jsou očividně v disproporci, typu společné jmění partnerů, možnost si vzít příjmení druhého, vdovské a vdovecké důchody či přiosvojení dítěte toho druhého z páru,“ dodal poslanec.
Adopce dětí oběma partnery však návrh upravovat nebude. „Co se týká adopcí, tak nemá smysl měnit současný stav. I v současnosti může o adopci pořádat byť třeba jenom jeden člověk, a tam si myslím, že se to toho týkat vůbec nemusí,“ uvedl poslanec. V souvislosti s plánovanou možností osvojení dítěte partnera však rodící se návrh počítá se změnou dalších zákonů, například zákonu o matrikách.
Rodič jedna, rodič dva
„Zákon o matrikách předpokládá jako rodiče pouze ‚otec‘ a ‚matka‘. Takže proto navrhujeme i změnu matriky, aby tam případně mohlo být napsáno ‚rodič 1‘ a ‚rodič 2‘, nebo ‚matka 1‘, ‚matka 2‘,“ řekla deníku Echo24 Daniela Kovářová.
Možnost zápisu rodičů v rodném listě děti bez uvedení jejich pohlaví byla v nedávné době diskutována i v souvislosti s připravovaným zákonem, měnícím podmínky pro změnu pohlaví lidí. Zákon prosazovaný bývalým ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem by zajišťoval úřední změnu pohlaví lidem, kteří nepodstoupili dosud nutné chirurgické zákroky. V takovém případě by pak mohlo dojít i k situaci, kdy by dítě vinou změny pohlaví jednoho z rodičů mělo formálně dvě matky či dva otce. S tím však mají někteří zákonodárci problém.
„Co by to bylo za absurditu, kdyby si lidé (včetně dětí od 12 let) mohli libovolně úředně měnit pohlaví bez nutnosti chirurgického zákroku – tedy i za předpokladu, že by zůstávali v původním těle? A jak by zamávalo s klasickým vnímáním rodiny, kdyby děti neměly mít v rodném listě zapsánu matku a otce, ale jen rodiče č. 1 a rodiče č. 2?“ uvedl k možné změně zákona senátor Ivo Valenta.
Kolik poslanců podpoří sňatky homosexuálů?
Jakou šanci na podporu má Nacherův zákon ve sněmovně, zatím není jasné. Poslanci nyní čekají na oficiální předložení zákona, které by podle jeho autorů mohlo proběhnout v lednu. Někteří z poslanců se však pravděpodobně přikloní k předloženému návrhu Marka Výborného (KDU-ČSL), který navrhuje zachování stávajícího stavu institutu manželství, který by byl navíc ústavně chráněn jako svazek muže a ženy.
Část poslanců naopak v současné době podporuje návrh plného zrovnoprávnění manželství pro všechny páry poslankyně Radky Maxové (ANO). Většina stran má v daném případě volné hlasování, jeho podporu prozatím deklarovali Piráti, většina poslanců hnutí STAN a dále část TOP 09, ČSSD, KSČM a ODS. Negativní stanovisko naopak vyjádřili poslanci KDU-ČSL a SPD, více píšeme zde.
Nacher však věří, že má jeho návrh šanci na úspěch. Řada poslanců podle něj není definitivně rozhodnutá ani pro jednu z dosud předložených variant. „Když mezitím načtu do systému ten návrh, tak si myslím, že bude víc lidí, kteří potom nepodpoří ani jeden z těch dvou návrhů,“ uvedl poslanec s tím, že by část poslanců podobný návrh preferovala.