„Německo bude klimaticky neutrální.“ Scholz přes varování podporuje zelené dotace
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejvyšší představitelé Evropské unie se nedokážou shodnout na tom, jak na pozadí války na Ukrajině a ekonomické krize dosáhnout energetické soběstačnosti. Zatímco i známý zastánce „zelené“ Evropy a elektromobilů Frans Timmermans se nechal překvapivě slyšet, že dočasným řešením je návrat k tradičním fosilním palivům, německý kancléř Olaf Scholz je naopak více pro navýšení investic do obnovitelné energie. Píše o tom agentura Bloomberg.
Podle Scholze se tak sníží závislost Německa na právě méně zelených zdrojích a také ruském plynu. Ten skrze Berlín odebírá i Česká republika, která na něm doposud byla závislá zcela.
Energetická bezpečnost podle Scholze bude problémem „ještě týdny, měsíce a roky,“ uvedl v sobotním prohlášení. Německo proto buduje LNG terminály na plyn, ale také navyšuje provoz ve starých uhelných elektrárnách.
Kancléřova vláda v nedávné době přišla s obrovským balíčkem pomoci ve výši přesahující 30 miliard eur (asi 740 miliard korun), který má domácnostem pomoci utáhnout stoupající poplatky za elektřinu, obsahuje také výrazné slevy na dopravu a jednorázový příspěvek domácnostem. „Německo bude klimaticky neutrální, ekonomicky silnou průmyslovou zemí,“ prohlásil Scholz.
Timmermans překvapil
Scholz se tak dostal do určitého rozporu s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem. Ten v pátek relativně nečekaně prohlásil, že v zimě kvůli vysokým cenám energií hrozí výrazné občanské nepokoje a Evropa by se tak raději měla dočasně vrátit od zelené politiky k tradičním fosilním palivům, aby krizi umenšila.
Podle nizozemského politika musí řešení aktuální krize vyvolané především válkou na Ukrajině převážit nad řešením klimatu. „Pokud se naše společnost ponoří do složitého konfliktu, protože nebude na energie, nedosáhneme ani našich klimatických cílů. Rozhodně se nedostaneme, kam potřebujeme, když nedostatek energií způsobí zásadní roztržení ve společnosti. Navíc se musíme postarat o to, aby lidé v nadcházející zimě netrpěli chladem,“ prohlásil propagátor Green Dealu (více píšeme zde).