Merkelová s Macronem domlouvají reformu eurozóny. Chtějí hlubší integraci

Merkelová s Macronem domlouvají reformu eurozóny. Chtějí hlubší integraci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron se v pátek v Paříži zavázali k vytvoření itineráře pro reformu eurozóny do června. Staronová šéfka německé vlády před setkáním s šéfem Elysejského paláce zdůraznila, že Berlín a Paříž sice nejsou vždy na stejné lodi, ale v minulosti toho mnoho společně dokázaly a „jsou odhodlány učinit tak znova".

Merkelová si podle agentury AFP zvolila Francii jako místo své první návštěvy po svém středečním opětovném zvolení kancléřkou, kterému předcházely měsíce politických vyjednávání.

Merkelová: Je třeba sblížení v azylové politice

Podle politologů citovaných AFP Macron na tento den dlouho čekal, aby mohl s kancléřkou probrat svou ambiciózní reformu eurozóny, tedy skupiny zemí, které používají společnou evropskou měnu. Tuto reformu po svém nástupu do funkce loni v květnu označil za jeden ze svých hlavních cílů.

Merkelová v pátek podle agentury Reuters uvedla, že smyslem reformy by měla být stabilizace eurozóny a zvýšení konkurenceschopnosti bloku. Macron podotkl, že nová „cestovní mapa" evropských reforem by se měla týkat také hlubší integrace EU v otázce migrace, obrany a obchodu. Podle Merkelové je také potřeba větší sblížení v azylové politice.

Reuters připomíná, že podstatná reforma eurozóny se už děje a týká se například vytvoření bankovní unie mezi 19 členskými státy. Ochota ostatních států eurozóny přistoupit na Macronem navrhovanou hlubší integraci skupiny, například na vlastní rozpočet nebo vytvoření pozice ministra financí, je ale omezená.

Merkelová v pátek v Paříži také řekla, že s Macronem bude hovořit o vhodné reakci na útok nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta a jeho dceru v Británii. Londýn z něj viní Rusko. Merkelová před jednáním s Macronem dodala, že na tento fakt „ukazuje mnoho stop" a že je to „velmi těžká situace".

Nizozemský premiér: Ostatní země nechtějí jen kývat

Agentura AFP poznamenala, že schůzka se konala za situace, kdy EU čeká odchod Británie z bloku, v Itálii nedávno vyhrály volby antisystémové strany a Španělsko se potýká s katalánskou krizí. „Francouzsko-německý motor si tak nemůže dovolit zpomalit, pokud chce, aby jeho evropský projekt pokročil," napsala AFP.

Dodala, že ne všem zemím EU se vedení francouzsko-německého tandemu zamlouvá, a citovala vyjádření nizozemského premiéra Marka Rutteho. „Neznamená to, že my, ostatní země EU, považujeme za dobré všechno, na čem se Němci a Francouzi shodnou. Že na to jen kývneme," řekl Rutte v jednom rozhovoru, když měl komentovat návštěvu Merkelové ve Francii. Podle AFP dodal, že tím míní především návrh na vyšší příspěvky jednotlivých zemí do unijního rozpočtu a plán na vytvoření pozice ministra financí eurozóny.

Echo24, ČTK