konspirační web

Kdo je za proruským Aeronetem? Oběť Berdychova gangu i nedohledatelný muž

konspirační web
Kdo je za proruským Aeronetem? Oběť Berdychova gangu i nedohledatelný muž

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Proruský zpravodajský web Aeronet.cz funguje v České republice už více než čtyři roky. Dodnes ale není přesně známo, kdo pro server pracuje a komu jdou peníze od jeho čtenářů. Novinář z týdeníku Respekt nyní navštívil dva významné muže spojené s tímto webem a především s jeho financemi. Jednoho před 20 lety odvlekli členové tzv. Berdychova gangu, druhého jeho rodina neviděla od roku 2003. 

Prvním mužem, za kterým se novinář vydal, byl Jiří Beneš. Toho v roce 1998 přepadli členové tzv. Berdychova gangu, kteří se vydávali za policisty. Z domu mu vzali 2,5 milionu korun a nechali ho přivázaného v lese u stromu.

Beneš se s novináři dnes bavit odmítá. Týdeníku Respekt se ale podařilo vyzpovídat jeho rodinu, která tvrdí, že Beneš se bojí chodit ven a většinu času tráví doma u počítače. Co tam dělá prý rodina neví.  

Podle Respektu ale právě tento muž ovládá finanční operace na účtu webu Aeronet.cz u Fio banky. Jednou za tři měsíce z účtu posílá částku mezi sedmi a devíti tisíci eur. Jde zřejmě o peníze, které na účet posílají čtenáři webu jako příspěvky na jeho fungování. 

Peníze z účtu pak posílá Beneš na Slovensko druhému významnému muži, Markovi Pešlovi, který si je v Trenčíně vybírá. Respekt Pešla hledal na adrese, kterou sdělil Fio bance. Podle sousedů se tam ale už nějakou dobu neobjevil. Rodina Pešla viděla naposledy v roce 2003, kdy odcestoval do Ameriky. Po nějaké době se měl vrátit zpátky do Evropy.

Na jeho jméno bylo v Česku vedeno několik exekucí, dnes už je podle týdeníku Respekt jen jedna. Média a rodina nicméně spekulují, že Pešl může být mrtvý a jeho jménem vystupuje někdo jiný. Nahrávat tomu může i skutečnost, že když týdeník rodině ukazoval několik let starou Pešlovu fotografii z pasu, tak ho rodina nepoznala. 

Doména aeronet.cz původně sloužila amatérskému létání, až po vypuknutí krize na Ukrajině se začal web po změně majitele věnovat politice. V té době se v Česku vyrojilo spoustu podobných webů, které začaly šířit proruskou propagandu a chválí Vladimira Putina a Miloše Zemana. Server Aeronet ministerstvo vnitra zařadilo na seznam dezinformačních webů.

Čtěte také: Pozadí Aeronetu: peníze jdou muži, kterého 13 let nikdo neviděl

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

mh, red

8. května 2018