Konzervativci v Norsku neuspěli. Po volbách bude vládnout středolevicový kabinet
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Norsko míří po parlamentních volbách od vládnoucí středopravicové koalice ke středolevicovému kabinetu. Stávající premiérka Erna Solbergová z Konzervativní strany Höyre po zveřejnění oficiálních předběžných výsledků voleb uznala svou porážku a prohlásila, že její vláda odstoupí. Přesvědčivě zvítězila sociálnědemokratická Dělnická strana (AP).
Podpora více než 26 procent hlasujících voličů by měla podle předběžných propočtů přinést Dělnické straně 48 mandátů. Spolu s mandáty získanými zamýšlenými partnery do vlády – Stranou středu (SP), která skončí třetí, a s pátou Socialistickou levicovou stranou (SV) – sahá tato středolevicová koalice na dostatečnou většinu kolem 89 poslanců. Vůdce Dělnické strany Jonas Gahr Störe již prohlásil středolevý opoziční blok za vítěze voleb.
Média už před volbami předpovídala, že Solbergová po osmi letech vládnutí ve funkci premiérky skončí. Analytici počítali s tím, že novou vládu bude nejspíš sestavovat právě vůdce Dělnické strany Störe.
Z průzkumů ale bylo jasné, že bude potřebovat partnery do koalice. Störe dal najevo, že stojí hlavně o SP a SV. Jak ukazují výsledky, nenaplní se náznaky z předvolebních průzkumů, že uvedená trojice nezíská nadpoloviční většinu a bude potřebovat podporu dalších stran.
Jednašedesátiletý Störe je jedním z nejbohatších politiků v Norsku díky majetku, který zdědil po svém dědečkovi průmyslníkovi. Studoval na prestižní pařížské vysoké škole politických věd Sciences Po a mluví plynně francouzsky. Kariéru začal jako poradce premiérky Gro Harlem Brundtlandové, v roce 2005 se stal ministrem zahraničí a vedení strany se ujal, když jeho blízký přítel Jens Stoltenberg odešel v roce 2014 z norské politiky do NATO.