Monstrproces v Bělorusku. Manžel opoziční lídryně Cichanouské dostal 18 let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Běloruský soud dnes poslal blogera a manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na 18 let do vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura BelTA. Sjarhej Cichanouski všechna obvinění odmítl. Cichanouská verdikt označila za pomstu. Tribunál dnes odsoudil k dlouholetým trestům rovněž pět dalších aktivistů a kritiků běloruského režimu.
„Můj manžel Sjarhej Cichanouski byl odsouzen k 18 letům vězení. Diktátor se veřejně mstí svým nejsilnějším odpůrcům,“ reagovala Cichanouská na svém twitterovém účtu. „Zatímco ukrývá politické vězně v uzavřených procesech, doufá, že bude pokračovat v tichosti v represích. Ale celý svět se dívá,“ dodala. Soud s jejím mužem začal v červnu a konal se za zavřenými dveřmi.
Verdikt si společně s Cichanouským vyslechlo také dalších pět aktivistů kritických k režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Jde o bývalého prezidentského kandidáta Mikalaje Statkeviče, blogera Ihara Losika, Uladzimira Cyhanoviče, Dzmitryje Papova a Arcjoma Sakava. Ti dostali u soudu od 14 do 16 let vězení. Šestice čelila mimo jiné obvinění, že chtěla v době loňských prezidentských voleb zorganizovat v zemi hromadné nepokoje.
Odsouzení manžela vůdkyně běloruské opozice označil český ministr zahraničních věcí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) za opovrženíhodné. Na twitteru uvedl, že Evropská unie by měla připravit další sankce. Podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) připomíná rozsudek praktiky totalitních 50. let v Československu.
Kulhánek verdikt v anglicky psaném příspěvku na twitteru odsoudil. "Řekněme si to upřímně, po odsouzení manžela Svjatlany Cichanouské k 18 letům vězení působí (běloruský prezident Alexandr) Lukašenko jako malý vyděšený kluk. Tento a další uložené tvrdé tresty jsou opovrženíhodné," uvedl. Evropská unie by podle něj měla připravit další sankce vůči běloruskému režimu.
Let’s face it, the sentencing of @Tsihanouskaya’s husband to 18 years in prison makes Lukashenko look like a little frightened boy. That and other harsh prison sentences are despicable. The #EU should start working on further sanctions.
— Jakub Kulhanek (@JakubKulhanek) December 14, 2021
Šéfka Sněmovny Adamová uvedla, že rozsudek připomíná praktiky z totalitních 50. let v Československu. "Nelze hovořit o spravedlivém procesu, jde o odplatu za politické názory odpůrců nelegitimního Lukašenkova režimu," napsala na twitteru.
Cichanouski se loni chystal kandidovat v prezidentských volbách proti dlouholetému autoritářskému vůdci země Lukašenkovi. Úřady mu to však znemožnily a bezpečnostní složky ho loni v květnu zatkly během akce, na níž se sbíraly podpisy na podporu kandidatury jeho manželky. Ta se rozhodla kandidovat místo svého manžela.
V hlasování podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice, Evropská unie a některé další země se však domnívají, že výsledky byly zfalšované a že ve skutečnosti zvítězila Cichanouská, která později uprchla do litevského exilu. V zemi po volbách vypukly obrovské protesty, které policie brutálně potlačila, desetitisíce lidí zatkla.