Spotřebitelské ceny stouply o 2,2 pct, ČNB asi zvýší sazby dřív
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spotřebitelské ceny v Česku se květnu proti loňsku zvýšily o 2,2 procenta. Meziroční růst tak zrychlil z dubnových 1,9 procenta. Analytici podobný vývoj očekávali, inflace zrychlila druhý měsíc po sobě. Byla ale nižší než inflace vnímaná spotřebiteli. Silný růst cen, který překročil inflační cíl České národní banky, podle analytiků přibližuje Česko dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Ceny stouply také v meziměsíčním srovnání.
Proti loňskému květnu vzrostly především ceny pohonných hmot a potravin, dražší bylo například máslo, ovoce či zelenina. Vliv mělo také zvyšování cen za bydlení, zdražilo nájemné, voda i elektřina. Naopak dolů tlačily meziroční inflaci ceny telefonních služeb, oděvů nebo zemního plynu. Proti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o půl procenta, stouply ceny některých potravin, pohonných hmot, alkoholu, tabáku nebo lázeňských pobytů.
Zdražování pohonných hmot odráželo vývoj na světových trzích s ropou, vzestup cen u čerpacích stanic o 4,2 procenta během jednoho měsíce byl nejsilnější za víc než tři roky. Květen zároveň ukončil období šesti měsíců v řadě, během nichž zpomaloval růst cen potravin, upozornil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
V dalších měsících bude podle ekonomů inflace nadále okolo dvou procent. „To podle našeho názoru povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než o kterém mluví současná prognóza ČNB,“ podotkl analytik Raiffeisenbank František Táborský.
Květnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB v aktuální prognóze. „Zveřejněná data jsou mírným proinflačním rizikem stávající prognózy ČNB, podle které zůstávají domácí inflační tlaky silné. Projevuje se v nich výrazná mzdová dynamika v podmínkách rychlého růstu české ekonomiky,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub.
Nad inflačním cílem ČNB by se cenový růst měl udržet ještě přes prázdniny, předpověděl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Jádrová inflace se ale podle něj bude i později pohybovat velmi blízko dvou procent, takže zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat.
Inflace vnímaná spotřebiteli v květnu činila 2,5 procenta, a oficiální inflaci tedy překročila o 0,3 procentního bodu. V dubnu se index vnímané inflace ocitl pod hodnotou oficiální inflace, květnová data však podle Rožumberského naznačují, že šlo jen o přechodnou záležitost. Rostoucí ceny pohonných hmot udrží vnímanou inflaci nad oficiální i v nejbližších měsících, odhadl.